hz-muhammed.net .::. www.hz-muhammed.net ; İslam Peygamberi, Hz. Muhammed (sav) hakkında hazırlanmış bir site. Bu sitenin hazırlanış amacı Peygamberimiz (sav)'i birçok yönüyle tanıtmak, onun ahlakını örnek alan insanlardan oluşan bir topluluğun ne kadar ü
Peygamber Efendimizin Oturuş Tarzı
Peygamber Efendimizin Konuşma Şekli
Peygamber Efendimizin Güzel Kokusu
Peygamber Efendimizin Sevdiği Yemekler
Peygamber Efendimizin Sevdiği İçecekler
Peygamber Efendimizin Güzel Huylarından Bazıları
Peygamberimizin Beden Yapısı
Kokusu, Gülüşü ,Oturuşu ve Konuşması
Giyeceği, Yiyeceği, Ev Döşemesi
Tertipli Oluşu Ve Estetiğe Verdiği Önem
     

Peygamberimizin Beden Yapısı

   

Rasül-i Ekrem ( s.a.s) uzuna yakin orta boylu, insanlar arasinda hoş ve güzel sayilacak ölçüde irice başli idi. Bedeninin rengi kirmizimtirak nurani beyaz idi. Burnunun iki kaşinin birleştigi tarafi gayet itidal üzere yüksekçe, gözleri siyah, kaşlarinin arasi az aralik, sakali sikça, omuzlarinin arasi genişçe, omuz başlari kalin, elleri ayaklari kalinca, saçlari kumral olup, düz ile kivircik arasinda idi.

Peygamberimiz ( s.a.s.) ‘in saçları genellikle kulak yumuşağına kadar uzanmaktaydı, saçını iki yana doğru ayırarak tarardı, saç sakal bakımını ihmal etmez, gerektikçe yapardı; saçlarını bazen Hz. Aişe gibi eşlerine tarattığı da olurdu. Süs için değil, sağlık için yatarken gözüne sürme çeker, sabahleyin yıkardı. İki kürek kemiği arasında peygamberlik mührü (Bir çeşit sembol) ol duğunu Ashab-ı Kiram nakletmektedir.

Peygamberimiz ( s.a.s.)’in uyduğu yere misvak ( diş fırçası ), abdest suyu ve tarak konurdu. O, her konuda temizliğe büyük önem veriyordu, bilhassa diş temizliği hususunda hassas davranıyor, her abdest alışında dişlerini misvaklıyordu.