Print Page | Close Window

PEYGAMBERİMİZİN AHLÂKI

Printed From: www.hz-muhammed.net
Category: EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V)
Forum Name: Efendimiz Hz. Muhammed'in Güzel Ahlakı
Forum Description: Efendimizin (s.a.v) Güzel Ahlakı
URL: http://www.hz-muhammed.net/forum/forum_posts.asp?TID=4136
Printed Date: Aralık 13 2017 at 20:19
Software Version: Web Wiz Forums 10.17 - http://www.webwizforums.com

Topic: PEYGAMBERİMİZİN AHLÂKI
Posted By: servet
Subject: PEYGAMBERİMİZİN AHLÂKI
Date Posted: Aralık 14 2007 at 20:36
Hz. Ali (ra)'nın oğlu Hz. Hüseyin (ra) naklediyor: Babam Hz. Ali'den, Peygamber Efendimiz'in, meclisinde bulunan dost ve arkadaşlarına karşı nasıl davrandıklarını sorduğumda şöyle anlattılar:
"Resûlullah (sav) Efendimiz: Her zaman güler yüzlü yumuşak huylu ve alçak gönüllü idiler. Asla asık suratlı katı kalpli, kavgacı, şarlatan, kusur bulucu, dalkavuk ve kıskanç değildiler. Hoşlanmadığı şeyleri görmezlikten gelir; kendisinden beklentisi olan kimseleri hayal kırıklığına uğratmaz ve onları, isteklerinden tamamen mahrum bırakmazdı. Üç şeyden titizlikle uzak dururlardı: Ağız kavgası, boş boğazlık ve malâya'ni! Şu üç husustan da titizlikle sakınırlardı: Hiç kimseyi kötülemezler, kınamazlar ve hiç kimsenin aybı ile gizli taraflarını öğrenmeye çalışmazlardı. Sadece yararlı olacağını ümid ettikleri konularda konuşurlardı.

Hz. Peygamber konuşurken, meclisinde bulunan dinleyiciler, başlarının üzerine kuş konmuşçasına hiç kımıldamadan kulak kesilirlerdi. Zât-ı Risâletleri  susunca da konuşma ihtiyacı duyanlar söz alırlardı. Ashab, Resûl-i Ekrem'in  huzurunda konuşurlarken bir birleriyle asla ağız dalaşında bulunmazlardı. İçlerinden birisi
Resûlullah (sav)'ın huzurunda konuşurken o sözünü bitirinceye kadar, hepsi de can kulağıyla konuşanı dinlerdi.
Peygamber Efendimiz'in katında onların hepsinin sözü, ilk önce konuşanın sözü gibi ilgi görürdü. Ashabın güldüklerine kendileri de güler, onların taaccüb ettikleri şeylere kendileri de hayretlerini ifade ederdi. Huzurlarına gelen gariblerin (bedevilerin) kaba-saba konuşmaları ile pervasızca suallerinin yol açtığı tatsızlıklara sabrederlerdi. Ashabı ise, onların gelip sual sormalarını çok isterlerdi.

Peygamber Efendimiz: "Hacetinin giderilmesini isteyen bir ihtiyaç sahibi ile karşılaştığınız zaman ona yardımcı olunuz" buyururlardı. Hz. Peygamber, ancak yapılan iyiliğe denk düşen ve fazla dalkavukluğa kaçmayan övgüleri kabul eder ve haddi tecavüz etmediği müddetçe hiç kimsenin sözünü kesmezdi. Şayet yüksek huzurlarında haddi aşacak şekilde konuşulursa, o zaman, ya konuşanı susturmak ya da o meclisten kalkıp gitmek suretiyle ona engel olurlardı."

GÜZEL AHLÂK KÂMİL İMAN
ALAMETİDİR

Katade oğlu Umeyr der ki: Bir adam: "Hangi Mü'minin imanı daha kamildir?" deyince de: Rasulullah (sav): "Ahlâkı en güzel olanların imanıdır" buyurdu. (Taberani) İki haslet vardır ki, mü'minde bir araya gelmezler: Cimrilik ve çirkin ahlâk. (Ebu Davud, Tirmizi, Nesei, İbn-i Mace) Mü' minlerin iman bakımından en olgun olanları, ahlâkı en güzel olanlarıdır. En hayırlılarınız kadınlarına en hayırlı olanınızdır. (Ebu Davud)

GÜZEL AHLÂK İBADETTİR
Size yorulmadan yapılan en kolay ibadeti bildireyim, o da susmak, boş laf konuşmamak ve güzel ahlâktır. (İbni Ebi'd-Dünya) Kişi güzel ahlâkı sayesinde gece ibadet eden ve kavurucu sıcakta susuzluk çeken oruçlunun derecesine ulaşır. (Taberani)

GÜZEL AHLÂK ALLAH(C.C) VE
RESÛLÜNÜN (ASM) SEVGİSİNİN
ALÂMETİDİR

Güzel huylar Allah katında bir hazine gibi korunmaktadır. Allah bir kulunu sevince, ona güzel bir huy ihsan eder. (Hâkim) Bana en sevgili olanınız ve bana ahirette de en yakın olanınız, ahlâkı en güzel olanınızdır. Sizden en çok kızdıklarım ve ahirette bana en uzak olnalarınız da, ahlâkı kötü olanlar, gevezeler, böbürlenenler ve boş boğazlardır. (Ahmed, Taberani, İbni Hıbban, Tirmizi)

GÜZEL AHLÂK GÜNAHLARI YOK EDER
Güzel ahlâk, güneşin kırağıyı erittiği gibi, günahları eritir. (Haraitî) Suyun buzu erittiği gibi, güzel ahlâk da günahları eritir. (Yok eder.) Kötü ahlâk da, sirkenin balı bozduğu gibi (güzel) amelleri bozar. (Taberani)
İşarat'ül İ'caz, Mektubat, Zülfikar, Tergip ve Terhip, İhya-i Ulum'id-din, Peygamberimiz'in Şemaili, Câmiü's-Sağir

"Ahlâk olmadığında iman tesir etmez!"

-------------
Uyan ey gözlerim gafletten uyan

Uyan uykusu çok gözlerim uyan

Azrailin kastı canadır inan

GaRiPYoLcU

Replies:
Posted By: hüzünlü gurbet
Date Posted: Ocak 05 2008 at 01:03
Ben en çok ahlÂkımın Efendimize benzemesini istiyorum keşke onUn sohBetine bizde katılabilseydİk olsun demEkki bizim görevimiz bu dönEmde insanlara birşeyler anlatmAk en azından onun yolundayız.
 Allah bizi bu yoldan ayırmasın inşallah bizim vesilemizle başka insanları bu yola katsın aeo DUA İLE..

Posted By: ...SuLe...
Date Posted: Mart 06 2008 at 18:13
Originally posted by asr-ı saadet asr-ı saadet wrote:

SELAM ALEYKÜM

ALEYKÜM SELAM......

RABBİM bizi PEYGAMBER imizin (sav) izindden gidenlerden eylesin...ale resuline salavat.....

-------------
       gunah KALBE islemesin

Posted By: bilgi
Date Posted: Mart 07 2008 at 19:49
Ve  aleykumSELAM kardes

Posted By: firari88
Date Posted: Mart 20 2008 at 01:38
allahın selamı hepinizin üstüne olsun inşallah...

Posted By: imanli_genc1988
Date Posted: Mayıs 09 2008 at 19:04
mükemmel paylaşımın için Allah senden razı olsun.

"Ahlâk olmadığında iman tesir etmez!"

-------------
MAŞALLAH LA KUVVETEİLLAH...

Posted By: ilkbahar
Date Posted: Mayıs 11 2008 at 20:20
yazı için ALLAH razı olsun´ cok güzel bir yazı. 

Posted By: MEHMETCETC
Date Posted: Mayıs 11 2008 at 21:09

Ellerine sağlık ALLAH(c.c) razı olsun

Posted By: zülfikar
Date Posted: Haziran 02 2008 at 07:33

allah razı olsun çok güzel olmuş kardeşim banada cevap yazarsan sevinirim

-------------
bizimde bir adımız var ezanla kondu sela ile bitecektir

Posted By: AFFEYLE_ALLAHIM
Date Posted: Haziran 02 2008 at 19:44
Originally posted by hüzünlü gurbet hüzünlü gurbet wrote:

ben en çok ahlakımın efendimize benzemesini istiyorum keşke onn sohpetine bizde katılabilseydk olsun demkki bizim görevimiz bu dönmde insanlara birşeyler anlatmk en azından onun yolundayız Allah bizi bu yoldan ayırmasın inşallah bizim vesilemizle başka insanları bu yola katsın aeo

Evet hepimizin ahlakımızın o'nun gibi olmasını isterseniz.Efendimizin Ahlakına ermek için sünnetlere sımsıkı yapışmak lazımdır inşAllah

Efendimizin Sohbetine Hepimizin Katılıp Dinlemek İsteriz Ama Bir Düşünsenize o zaman dunyaya gelmişsiniz ve muşriklerden yanasınız Allah göstermesin Allah korusun İnşAllah İşin Kötü Yanınıda Düşünüp Şuanki Durumumuza şükretmemiz lazım.demek istediğim bu sene yani 1400 yıl sonra Dunyaya Gelmemizinde bir hayrı vardır Allahın hikmetinden sual olunmaz oAllah her şeyi hakıyla bilendir ...

Selametle ve dua ile Yanlış Bir Şey Söyledikse Af ola Hakınızı helal edin  

-------------
Dikkat!!!Forumda Konu Kirliliği olmaması için;ekleyeceğiniz yeni konunun forumda ilgili kategori altına eklediğinizden lütfen emin olunuz.

Posted By: KüBraA
Date Posted: Haziran 30 2008 at 15:42
Originally posted by asr-ı saadet asr-ı saadet wrote:

SELAM ALEYKÜM

VE ALEYKÜMSELAM..

ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMINIZ İÇİN SAOLUN..

Posted By: seyma20
Date Posted: Temmuz 14 2008 at 23:42
Rabbim razi olanlardan eylesin ins.kalbi tskler....
selam ve dua ile...

-------------
---Kisi sevdigi ile beraberdir--- Hadisi-Serif

Posted By: mobilhat
Date Posted: Temmuz 17 2008 at 07:31
peygamberin bizden farkı bazılarının kalbinde siyah parçası şeytan parçası  vardır ama onun kalbi bembeyazdı işte bU.

Posted By: @fatih@
Date Posted: Temmuz 17 2008 at 22:39
ALLAH senden razı olsun selametle

Posted By: mollamert
Date Posted: Ağustos 21 2008 at 05:04
SELAMUN ALEYKÜM , aranıza katılmaktan o kadar memnunum ki ,
 tesadüfen gördüm bu siteyi iyikide görmüşüm.

Date Posted: Eylül 11 2008 at 20:50
   BURDAKİ AMACIMIZ ZATEN O SAYIN DİN KARDEŞİM
       ALLAH .C.C ŞÖYLE BUYURMUŞTUR _

< SİZİN EN HAYIRLINIZ KURAN_I KERİM_İ ÖĞRENEN VE ÖĞRETENENİZDİR> 

-------------

GaRiPYoLcU

Posted By: dilan*
Date Posted: Ekim 04 2008 at 06:01
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞLERİM . İYİKİ VARSINIZ. RABBİME BİN ŞÜKÜR

-------------
...Dağlara taşlara sığmam mümin kulumun kalbine sığarım...

Posted By: kum_tanesi
Date Posted: Aralık 06 2008 at 02:41
evet gusel paylaşım için teşekürler

-------------
AşKıNa KaVRuLmAk VuSlAt kOr OlMak MuTlLukTuR...

Posted By: pxd44
Date Posted: Aralık 09 2008 at 23:07
ALLAH RAZI OLSUN
paylaşım için tşkler

-------------
:)kartanesi
PXD-44-MLT

Posted By: defne
Date Posted: Ocak 18 2009 at 20:26
arkadaşlar yorumlarınızı okuyunca bir şey aklıma geldi beni kimse sevmiyor herkes birbirine yorum yazıyor bana hiç yazmıyorlar ben buraya boşuna üye olmuşum bilgi edindim arkadaş edinemedim

Posted By: Sene
Date Posted: Şubat 07 2009 at 20:39
Aşk olsun Reyhan'ın bırakmadı seni bn varım bitanem=)sçs emin ol buna ve yorumlarında çok tatlug maş. Allah c.c razı olsun gerçekten efendimize canlarımız feda...olsun

Posted By: kurmay78
Date Posted: Şubat 14 2009 at 00:23
SELAMUN ALEYKÜM. biz müslümanlar peygamber efendimiz (s.a.v) hazretlerinin ahlakına uygun hareket etmek için nefsimizle mücadele etmeden sadece biz hz. muhammet (s.a.v)in noktası bile olamayız diyip bırakıyor ve efendimizi bu konuda yalnız bırakıyoruz. çünki şu an islam ahlakı kalmadı. ispata gerek yok etrafımıza bakmamız yetiyor. tabi islam ve peygamber ahlakına uyan DİN KARDEŞLERİM MÜSTESNA. Ben aciz ve günahkar bir kul oldugumdan kendimi örnekleyerek genel bi düşüncede bulundum. herkes hakkını HELAL etsin. SELAMUN ALEYKÜM.

Posted By: medo
Date Posted: Mart 01 2009 at 13:40
bende yeni yazıldım ama daha hiç bişi görmedim.....

-------------
ben yeni yazıldım arklar!!!

Posted By: fanTT
Date Posted: Mart 01 2009 at 17:12

ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL OLMUŞ

Posted By: esra_92
Date Posted: Mart 25 2009 at 22:05

emeğinize sağlık çok teşekkürler allah hepimize peygamber efendimizin ahlakından nasip etsin..

-------------
Kur’an okuyunuz. Çünkü o kıyamet günü okuyanlara şefaat edecektir.

Posted By: MUHAMMED_faruk
Date Posted: Haziran 25 2009 at 05:45
seni sevmez olurmuyuz ben şahsen müslüman tüm kardeşlerimi seviyorum

Posted By: ReaXioN
Date Posted: Eylül 16 2009 at 17:22
allah razı olsun kardesim

-------------
SonSuz qüSeLLikLerin Sahibi Rabbim Sen BizLeri Peygamberimiz S.a.V `e KomSu eyLe.

Posted By: sonay
Date Posted: Eylül 24 2009 at 04:12

ALLAHIM SİZDEN BİNLERCE KEZ RAZI OLSUN SİZİN SAYENİZDE DİNİMLE İLGİLİ HER SEYİ BURDAN ÖGRENİYORUM VE DİNİME BAĞLI KALİYORUM EMEĞİ GECEN HERKEZE ALLAH RAZİ OLSUN ELİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK ALLAHA EMANET OLUN

Posted By: sena558
Date Posted: Ekim 18 2009 at 04:56

aleyküm selam aminnn arkadaşım

Date Posted: Ekim 18 2009 at 05:11
selamın aleyküm ben bu sitenin yeni üyesiyim

Date Posted: Ekim 18 2009 at 19:40
çok güzel olmuş ellerine sağlık

Posted By: FiRaK
Date Posted: Kasım 24 2009 at 07:08
paylaşım için teşekkürler Allah razı olsun.

Date Posted: Kasım 29 2009 at 19:55
             ALLAH.C.C. CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN CANIM KARDEŞİM....  
        SELAM VE DUA İLE YARADAN A EMANET OLUN ..
         SELAM ALEYKUM...

-------------

GaRiPYoLcU

Posted By: sevgi-gülü
Date Posted: Kasım 29 2009 at 22:41

ve aleynaaleykum selam

-------------
Kimden kaçıyoruz, kendimizden mi? Ne olmayacak şey!Kimden kapıp kurtarıyoruz, Hak'tan mı? Ne boş zahmet...HZ MEVLANA

Posted By: efhuv@n
Date Posted: Ocak 28 2010 at 01:18
paylaşım için allah (c.c) razı olsun...rahman sevgili habibine hayırlı ümmet olmayı cümlemize nasip etsin inşaallah.. selametle

-------------
"inşa derse yakaran,inşa eder yaratan"

Posted By: Son-gül
Date Posted: Eylül 25 2010 at 21:41
Çok teşekkürler böyle güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için. Allah bizi Peygamberimizin yolundan yani hidayet yolundan ayırmasın...

Posted By: ysfzby
Date Posted: Mart 16 2013 at 02:52
Allah Razı Olsun
Paylaşım için teşekkürler

-------------
- Umre

Posted By: seymen
Date Posted: Temmuz 21 2013 at 03:10
Rabbim o'nun ahlakıyla ahlaklandırsın inşallah.

-------------
Umut Işığınız Asla Sönmesin

Print Page | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk