www.hz-muhammed.net Homepage

- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > FORUM GENEL KURALLAR - ÖNERİLERİNİZ / İSTEKLERİNİZ > Ödev Köşesi
  New Posts New Posts RSS Feed - hz.muhammedin çocuklara davranışları ?
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

hz.muhammedin çocuklara davranışları ?

Post Reply Post Reply
Author
Yönetici
Yönetici

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote a.k.o Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: hz.muhammedin çocuklara davranışları ?
    Posted: Nisan 30 2007 at 11:17

haz.muhammedin çocuklara davranışları ?

Yazan : sibel
Back to Top
bensu View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bensu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 01 2007 at 00:05
hz muhamedin çocuklara iyi davrandygyyla ilgili bir hikaye var isterseniz sizle payla?a bilirim
Back to Top
...SuLe... View Drop Down
KURUCU ÜYE
KURUCU ÜYE

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ...SuLe... Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 08 2007 at 02:11
Peygamber Efendimiz, çocuklara olan şefkatinde hiçbir ayırım gözetmezdi. Kendi çocuklarına ve torunlarına gösterdiği sevgi ve merhametin aynısını diğer Sahabî çocuklarına da gösterirdi. Halid bin Said (ra), Peygamberimiz (sav)'i ziyarete geldiğinde yanında küçük kızı da vardı. Habeşistan'da doğduğu için, Peygamberimiz (sav) ona ayrı bir yakınlık gösterirdi. Bir seferinde Peygamberimiz (sav)'in eline işlemeli bir kumaş parçası geçmişti. Hz. Halid'in kızını çağırttı ve ona verdi, sevindirdi.

Cemre o sıralar küçük bir çocuktu. Babası alır, onu Peygamberimiz (sav)'in huzuruna götürür, derdi ki: "Yâ Resulallah, şu kızım için Allah'a bereketle dua eder misiniz?" Peygamber Efendimiz Cemre'yi kucağına oturttu, elini başına koydu ve bereketle dua buyurdu.

Peygamberimiz (sav)'in yardımcısı Hz. Zeyd (ra)'in oğlu Üsame (ra) Peygamber Efendimiz ile ilgili şunları anlatmıştır:

"Resulullah bir dizine beni, bir dizine de torunu Hasan'ı oturtur; sonra ikimizi birden bağrına basar ve 'Ya Rabbi, bunlara rahmet et. Çünkü ben bunlara karşı merhametliyim' diye dua ederdi (Kütüb-i Sitte) ."

Bazı kimseler, Peygamberimiz (sav)'in çocuklarla oyun oynamasını, onlarla ilgilenmesini anlamıyorlardı. Bir defasında Akra bin Habis (ra), Peygamberimiz (sav)'i, Hz. Hasan'ı öperken gördü ve şöyle dedi:

"Benim on çocuğum var. Şimdiye kadar hiçbirini öpmedim." Bunun üzerine Peygamberimiz, "Merhamet etmeyene merhamet olunmaz” buyurdu (Kütüb-i Sitte) ."

Peygamber Efendimiz mübarek evladı Hz. İbrahim'i de, süt annesinin evinde sık sık ziyarete gider, şefkat ve merhametini göstererek, başını okşar, bağrına basardı. Peygamber Efendimizin hizmetkarı Hz. Enes (ra), ilgili bir hatırasını şöyle anlatır:

"Ben ev halkına Resul-i Ekremden (sav) daha şefkatli, daha merhametli davranan bir kimse hayatımda görmedim. İbrahim, Medine'nin Avali kısmında sütannesinin yanında bulunurken, Peygamberimiz onu görmeye gider, biz de beraberinde bulunurduk... Peygamberimiz içeri girer, oğlunu alır, öper, sonra dönerdi... Yine bir gün gittiğimizde Resulullah çocuğunu getirtti, bağrına bastı. Ona bazı sözler söyledi, onunla konuştu (Müsned, 4:194; Müslim, 4:1807, Kütüb-i Sitte,
       gunah KALBE islemesin
Back to Top
azbak View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote azbak Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ocak 13 2009 at 11:26

Originally posted by a.k.o a.k.o wrote:

haz.muhammedin çocuklara davranislari ?

Yazan : sibel
hakanasil
Back to Top
letonya View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote letonya Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ocak 17 2010 at 19:20
ben istiyorum ama nolur söyle
Back to Top
sevgilikul View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote sevgilikul Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ocak 17 2010 at 23:23
Emeğine sağlık
Suskunluğum gözyaşlarım olsun.
Back to Top
bilgi net View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bilgi net Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mart 02 2013 at 05:41
LÜTFEN ACİLLCryWinkWinkWinkWink
Back to Top
fenerbahçeli View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fenerbahçeli Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Aralık 14 2013 at 23:27
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.