www.hz-muhammed.net Homepage

- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED HAKKINDA KAYNAKLAR > WEB Siteleri
  New Posts New Posts RSS Feed - kuran
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

kuran

Post Reply Post Reply
Author
Yeni Üye
Yeni Üye

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gizem16 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: kuran
    Posted: Eylül 13 2010 at 22:00
slm hocam benim kafamı cok karıştıran bir durum var ben arapca okumayı bilmiyorum yani arapcayı o yüzden yasin süresini yada kuranı kerimi tükce acıklamasını okuyorum acaba bu yanlışmı günaha giriyormuyum kuran okumuş olmuyormuyum cevaplarsanız cok sevinirim bu benim için cok önemli....
şimdiden ilginiz için tşkkür ederim saygılar
Back to Top
erkindagdelen View Drop Down
Yönetici
Yönetici

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote erkindagdelen Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Eylül 14 2010 at 09:20
"Her peygamberi kendi kavminin diliyle gönderdik ki, Allah'ın buyruklarını onlara açıkça anlatabilsin diye. Allah sapıklığı isteyeni sapıklıkta bırakır, doğru yolu isteyeni de doğru yola ulaştırır. O aziz ve hakimdir." (14/4)

"İşte böylece sana Arapça bir Kur'an indiriyoruz ki şehirlerin anası (Mekke) halkını ve çevresindekileri onunla uyarasın diye"(42/07)

"Apaçık bir kitaba andolsun ki biz, anlayıp düşünmeniz için Arapça bir Kur'an kıldık." (43/2-3)

"Andolsun ki biz Kur'an'ı öğüt alsınlar diye kolaylaştırdık, öğüt alan yok mudur?" Bu ifade Kamer suresinde önemine binaen değişik hadiselerin ardından dört ayrı platformda tekrar ediliyor. (54/17-22-32-40)

"İyice düşünüp öğüt alsınlar diye, bu Kur'an'ı senin dilinle indirerek kolaylaştırdık. Artık onların başına gelecekleri bekle; onlar da beklemektedirler." (44/58-59)

"Andolsun ki biz onlara, inanan bir toplum için yol gösterici ve rahmet olarak, tam bir ilim üzere açıkladığımız bir kitap getirdik." (07/52)

Bu Kur'an ancak alemler için bir öğüttür. Onun verdiği haberin doğruluğunu bir zaman sonra öğreneceksiniz."(38/87-88)

"İşte suçluların yolu iyice belli olsun diye ayetleri böyle açıklıyoruz."(06/55)

değerli kardeşim öncelikle ilahiyatçı biri değilim belirteyim.yukarda yazılı ayetlere dikkatini çekmek istiyorum kur an insanlara öğüt amacıyla gönderilmiştir  Türkçe okumak günahtan çok bizler için arapçadan daha hayırlıdır,  arapçasını bilmek  elbetteki daha iyi ama Türkçesiyle beraber.  nice hafızlar var 3 saatte kur an hatmedebiliyor  nedediğini hepsi kesinlekle anlayamaz bilemez,  dilimiz Türkçe anlaya bilmemiz için türkçe okumamız şart  arapça okumayı biliyor olsakta   efendimiz Hz.Muhammed s.a.v. e arapça olarak inmesi halkının  arapça  konuşması idi  yukarıdaki yazı larada  bunu belirtiyor  kesinlikle şuna inanıyorum Türkçesini bilmeden yaptığımız ibadet huşudan uzak  ve eksiktir namazlarımızda arapça okuyoruz  okuduğumuz duanın anlamını bilmemizlazım ne diyorum diye,ibadet ediyoruz ama nediyoruz bilmeden olurmu arapça okuyup  türkçesinide bilmemeiz gerekir   kelimeleri tam anlamayıyla değilse bile  duanın ne anlatmak istediği  verdiği öğüt hakkında bilgimiz olması gerekirki  düşünüp  hayatımızdaki yanlışları ve eksiklerimizi tamamlayalım.
yaptığın günah değil tam aksine olduğunu düşünüyorum arapça okumayı öğrenmek sizin için elbette iyi olacaktır  çünkü dualar  arpça ,türkçe  söylenişte tam telafuz edilemiyor bilmek gerekir !
   kesinlikle kuran okumuş oluyorsunuz  hemde layıkı ile yani anlayarak !
keşke arpça bilenlerde  okuduktan sonra birde türkçesiyle okusalar sizin gibi !

Back to Top
glsn44 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote glsn44 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Eylül 15 2010 at 06:32
ALLAH RAZI OLSUN
"ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMEDİN VE ALİ MUHAMMED"
Back to Top
sevgi-gülü View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote sevgi-gülü Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Eylül 19 2010 at 13:32

Soru

Kuran-ı Kerim'i Türkçe mealinden okuduğumuzda da arapça okuduğumuzdaki sevabı alıyor muyuz? Kuran'ı okumaktaki amacımız anlamak ve öğrenmek değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah yolunda yapılan en küçük bir iş ve amel bile neticesiz kalmaz. Hele Kur’an okumak gibi Kainatın en büyük bir hadisesi hiç sevapsız kalmayacaktır. Kur’anın yüzüne bakmak bile sevap olursa Kur’anın anlamını veren bir kitabı okumak elbette sevabı vardır. Fakat Kur’an-ı aslından okumak ile mealinden okumak arasında fark vardır. Esas olan Kur’an okumayı aslından öğrenmek ve manasını anlamak içinde mealden okumaktır. Ancak hiçbir Kur’an meali aslının yerini tutmayacağından namazda Kur’an yerine okunmaz. Namazımızda mutlaka Kur’an-ı Kerimi aslından okumalıyız. Allah kelamı olan arapça olandır. Bunun yeri ve sevabı ayrıdır. Her harfine kat kat sevap verilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

"Hatim" bir şeyi sona erdirmek, baştan alıp sonuna kadar getirmek anlamlarına geliyor. Yazılı bir metnin sonunu mühürlemeye de "hatim" denir. Buna göre, Kur'ân-ı Kerim hatmi, Kur'ân'ın aslının, metninin, lafzının, yani Arapça şeklinin başından sonuna kadar okunması demektir.

Kur'ân-ı Kerim'i ilk olarak hatmeden Peygamber Efendimiz'dir. Peygamberimizden beri gelen bu âdet, 15 yüzyıldır günümüze kadar güzel bir şekilde uygulanıyor. Bu arada Kur'ân okumasını bilmeyenler okuyanı dinleyerek de hatim sevabı alabilirler.

Çünkü her Ramazan ayı geldiğinde o zamana kadar inen bütün sureleri Peygamberimiz okuyor, Hz. Cebrail de dinliyordu, Sırasıyla Hz. Cebrail okurken de Peygamberimiz dinliyordu. Bunun için Kur'ân'ı okumak da ibadettir, dinlemek de...

Mealini ve tefsirini okumak da Kur'ân ilmiyle meşgul olmaktır, bu yönüyle ibadet sayılır ve sevaplı bir iştir. Fakat bu bir hatim sayılmaz.

Çünkü meal ve açıklama insan sözüdür, Allah kelamı değildir. Kur'ân okumasını bilmeyenler, Kur'ân'ı dinleyerek hatim sevabını alabilirler. Fakat sırf mealini okumakla hatim yapmış olmazlar. Kur'ân ilmiyle meşgul oldukları için onun sevabını ayrıca alabilirler.

Bu arada, "Ben Kur'ân okumasını bilmiyorum, mealini okumama da gerek yok" gibi yanlış bir düşünceye de kapılmamak lazım. Çünkü Cenab-ı Hak Kur'ân'ı, okuyup anlamak için indirmiştir. Bunun için lafzını ve metinini okuyanlar sevap almış olsalar da, Kur'ân ilminden mahrum kalırlar. Bu açıdan hem hatim yapmak, hem de mealini ve Türkçe açıklamasını okumak en güzelidir.

Rasülüllah (s.a.v.) buyurdular: "Muhakkak demirin paslandığı gibi kalbler de pas tutar." Eshab-ı Kiram sordular: "Onun cilası nedir Ya Rasülallah?" "Kur’ân-ı Kerim’i okumak ve ölümü hatırlamaktır." (İhya c.3 s.108)

Ebu Hüreyre (r.a.) buyurdu: "Herhangi bir evde Kur’ân okunursa, şeksiz ve şüphesiz o ev (manen) aile efradı için genişler, hayrı çoğalır, oraya melekler dolar ve şeytanlar kaçar. O ev ki, içinde Kur’an okunmaz, aile efradı üzerine daralır, hayrı azalır, melekler oradan çıkıp şeytanlar dolar." (İhya Terc. c.3, s.14)

Hasan-ı Basri (r.a.) buyurdu: "Allah’a yemin ederim, Kur’ân’dan daha üstün bir zenginlik olmadığı gibi, ondan mahrum olmaktan da daha fakirlik yoktur." (İhya Terc. c.3, s.16)

Erkindağdelen kardeşim ALLAH razı olsun paylaşımın güzel... dua ile

Gizem16 kardeşim inş bu bilgiler size yeterince fayda verir...dua ile

Kimden kaçıyoruz, kendimizden mi? Ne olmayacak şey!Kimden kapıp kurtarıyoruz, Hak'tan mı? Ne boş zahmet...HZ MEVLANA
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.