www.hz-muhammed.net Homepage

- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED HAKKINDA KAYNAKLAR > SİZDEN GELENLER > Sizin, Kendinizin Makaleleri & Yazıları
  New Posts New Posts RSS Feed - IBADETLERIMIZ AHLAKIMIZA NE KADAR YANSIYOR?
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

IBADETLERIMIZ AHLAKIMIZA NE KADAR YANSIYOR?

Post Reply Post Reply
Author
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote sevgi-gülü Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: IBADETLERIMIZ AHLAKIMIZA NE KADAR YANSIYOR?
    Posted: Şubat 20 2010 at 06:43

Guzel ahlaki tanimlamak icin gónderilen ahlak onderimiz bir defasinda bir bedevinin mescidin icinde bir kóseye abdest bozmasi uzerine, sinirlenen ashabini buyuk bir genis yureklilikle teskin ederek kirletilen kóseye bir kova su dokmelerini soyler. Diger yandan bedeviyi ise, sadece yumusak bir dille uyarir mescitte boyle bir is yapilmayacagi yonunde.
Mukemmeli ne kadar guzel anlattigimiz degil, ne kadar
yasadigimiz onemli. Bir filmde kahramanin soyledigi bir soz vardi: "Bilmek onemli degil, o yolda yurumek onemli." Teori ne kadar mukemmel olursa olsun, pratikte uygulanmadigi surece onun mukemmelliginden faydalanmak mumkún degil. Sadece baldan bahsetmekle dilimiz tatlanmis, bedenimiz beslenmis olmaz. Bir insan sabahtan aksama yiyeceklerden bahsetse, onlardan yemedikce sadece anlatmakla doymaz.

NEDIR
GUZEL AHLAK?
Hayatimizin her noktasinda iyi ya da kotú olan ahlaklarimizla yasiyoruz. Herkes bulundugu ahlak basamagindan dunya ve icindekilerle iletisim kuruyor,
SIRTIMIZ SIVAZLANIYOR OLMASIN SAKIN!
Múminler, Allah indinde birbirlerinin sahitleridir. Onlar hakkimizda ne dusunuyor gercekte? Kalpleri neyi algiliyor bizden yana? Yoksa "Aman bana dokunmasin, basima is almayayim" diye uzak mi duruluyor bizden? Veyahut yolda tutulmak, inancimiza zarar gelmemesi icin sirtimiz mi sivazlaniyor?
 Allah'a yúrúyor, ahireti bekliyor. Peki, nedir gúzel ahlak? Zorlanmadan, nefes alma dogalliginda gerceklesen, meleke olmus guzel davranislardir. Bazi arifler soyle bir tanim vermisler: "Guzel ahlak; Allah rizasina asik, kalbi uyanik, gónlú yanik, edepli, iffetli, sevimli, cómert, mert, dogru sozlu, tatli yuzlu, herkese rahmet olan bir insan olmak", "kotuluk edene iyilik etmek, vermeyene vermek, gelmeyene gitmek, yúzunu asana tebessúm etmektir." Efendimiz (s.a.v) ise guzel ahlakli olan kisiyi soyle tarif eder bir hadis-i seriflerinde: "Múmin, baskalariyla guzel gecinen ve kendisiyle guzel gecinilen kimsedir. Baskalari ile iyi gecinmeyen ve kendisiyle muhabbet edilip dostluk kurulamayan kimsede hayir yoktur."

Kimden kaçıyoruz, kendimizden mi? Ne olmayacak şey!Kimden kapıp kurtarıyoruz, Hak'tan mı? Ne boş zahmet...HZ MEVLANA
Back to Top
erkindagdelen View Drop Down
Yönetici
Yönetici

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote erkindagdelen Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Şubat 20 2010 at 07:21
Allah razı olsn kardeşim güzel bir paylaşım olmuş  slm ve duaile
Back to Top
sevgi-gülü View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote sevgi-gülü Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Şubat 22 2010 at 06:30

teşklr a.s dua ile

Kimden kaçıyoruz, kendimizden mi? Ne olmayacak şey!Kimden kapıp kurtarıyoruz, Hak'tan mı? Ne boş zahmet...HZ MEVLANA
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.