www.hz-muhammed.net Homepage

- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) > Efendimiz Hz. Muhammed'in Güzel Ahlakı
  New Posts New Posts RSS Feed - Endonezya nasıl Müslüman oldu?
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Endonezya nasıl Müslüman oldu?

Post Reply Post Reply
Author
Yönetici
Yönetici

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote macit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Endonezya nasıl Müslüman oldu?
    Posted: Kasım 10 2006 at 04:45
"Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler, sıddıklar (doğrular) ve şehitlerle beraberdir."

Endonezya nasıl Müslüman oldu?

Kendi halinde bir tüccardı. Bir gün kumaşları gemiye yükledi. Endonezya'ya gitti, oraya yerleşti. İşini orada devam ettirdi.

Kumaşları kaliteliydi. Tam da halkın aradığı cinstendi. Kendisi de kanaat sahibi bir insandı. Kazancı az olsun, temiz olsun düşüncesindeydi.

Bir gün geç geldi iş yerine. Eleman iyi bir kâr elde etmişti sattığı mallardan.
Merak etti, sordu:
- Hangi kumaştan sattın?
-Şu kumaştan efendim.
-Metresini kaça verdin?
-On akçeye.
-Nasıl olur?" diye hayret etti,
-Beş akçelik kumaşı on akçeye nasıl satarsın? Bize hakkı geçmiş adamcağızın. Görsen tanır mısın onu?

Eleman gitti, müşteriyi buldu, getirdi. Dükkan sahibi müşteriyi karşısında görür görmez, helâllik istedi ve fazla parayı müşteriye uzattı. Müşteri şaşırmıştı. Böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordu.

-Ne demekti hakkını helâl et?

Olay kısa sürede dilden dile dolaştı. Çok geçmeden kralın kulağına kadar vardı. Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı.
Kral sordu:
-Sizin yaptığınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk, ne de gördük. Bunun aslı nedir?
-Ben, dedi tüccar, bir Müslüman'ım. İslâm dini böyle emreder. Müşterinin bana hakkı geçmişti. Dolayısıyla kazancıma haram girmişti. Ben sadece bir yanlışı düzelttim.
Kral,
-İslâm nedir, Müslümanlık nedir? gibi peş peşe sorular sordu. Birer birer sorularını cevapladı.

Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını. Fazla zaman geçirmeden İslâm'ı kabul etti. Daha sonra kısa süre içinde de halk Müslüman oldu.

250 milyonluk nüfusa sahip olan bugünkü Endonezya'nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece beş akçelik kumaştı. Yapılan tek şey vardı sadece: İnandığı gibi yaşamak, sahip olduğu güzellikleri çevresiyle paylaşmaktı.

Efendimizin müjdesi herkese açık: "Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler, sıddıklar (doğrular) ve şehitlerle beraberdir." Yani, asıl etkili olan söz dili değil, hal diliydi. Konuşmaktan çok yaşamaktı. Anlatmaktan ziyade davranış dilinin devreye girmesiydi.

Kaynak : Mehmet Paksu, İman Hayata Geçince
Back to Top
mirza View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mirza Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Kasım 11 2006 at 01:34
ÇOK GÜZEL BİR BİLGİ YENİ ÖĞRENDİM TEŞEKKÜR EDERİM.
Back to Top
nusot View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote nusot Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Kasım 14 2006 at 04:27
bilgilendirdiğiniz için sağolun..allah sizden ve cümle alemdem razı olsun.islam dini anlatılarak kavratılmaz bence yaşatılarak kavratalabilir.
Back to Top
gonullu View Drop Down
KURUCU ÜYE
KURUCU ÜYE

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gonullu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Kasım 23 2006 at 00:21

Allah dini mübin islama hizmet edenlerden ebeden razı olsun bizlerinde yaşayış tarzımız böyle olmalıdır. ( müslüman örnek insandır. )

selam & dua ile
Back to Top
AleyNa View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AleyNa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Kasım 29 2006 at 07:44
allah razi olsun bi bilgi icin........en sükrettigim sey allahima ............müslüman olarak dünyaya gelmem...............tekrar bilginiz icin sagolun....
Back to Top
bensu View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bensu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Nisan 25 2007 at 11:13
çok güzel ya.
Back to Top
...SuLe... View Drop Down
KURUCU ÜYE
KURUCU ÜYE

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ...SuLe... Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Nisan 25 2007 at 12:33
eğer kalp güzel ise ,
yanlışa şaşmaz ise
çıkarır böyle millete
İSLAMİYETE davetiye
                                                          :)
       gunah KALBE islemesin
Back to Top
bensu View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bensu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Nisan 26 2007 at 12:07
sule seb bu şiirleri nerden buluyon ya çok güzel.
Back to Top
...SuLe... View Drop Down
KURUCU ÜYE
KURUCU ÜYE

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ...SuLe... Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 11 2007 at 20:27
valla kardeşim.. aklıma gelen şeyleri yazdım.. :) beğendiysen ne mutlu bana
       gunah KALBE islemesin
Back to Top
bilgi View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bilgi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 12 2007 at 15:58
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞ..ARAYAN BULUYOR..
"Maksadımız iman ve ahirettir"
Back to Top
bengü View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bengü Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 13 2007 at 14:27
çok güzell.Allah razı olsun.
ZALİM GÜÇLÜ OLSADA,ÖRTÜNE DİL UZATSADA,ZAFER BİZİMDİR
Back to Top
mahsun_duslerim View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mahsun_duslerim Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 14 2007 at 01:07
çok hoş bir bilgi
Back to Top
bensu View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bensu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 18 2007 at 11:02
ama ne yazyk ki türkiye müsliman bir ülke olldugu halde ticaret anlayy?y kalnady
Back to Top
defne View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote defne Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ocak 08 2009 at 22:07
sende çok güzel kalp gönderiyosun bensu sen nereden buluyorsun
Back to Top
defne View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote defne Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ocak 08 2009 at 22:09
arkadaşlar hepiniz de çok haklısınız bilgi verenlere teşşeküür ederim
Back to Top
defne View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote defne Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ocak 08 2009 at 22:10
arkadaşlar sizler çok iyi kalpliye benziyosunuz sizler kaç yaşındasınız
Back to Top
defne View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote defne Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ocak 08 2009 at 22:11
sizlerle sık sık bu sitede görüşelim
Back to Top
esra_92 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote esra_92 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mart 25 2009 at 22:31
vay be ne anıymış ama çok güzel bir paylaşım çok teşekkürler allah razı olsun..
Kur’an okuyunuz. Çünkü o kıyamet günü okuyanlara şefaat edecektir.
Back to Top
mavidolunay69 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mavidolunay69 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ağustos 22 2009 at 08:14
ALLAH RAZİ OLSUN
''Aşk'a uçarsan, kanadın yanar'' Şirazi

''Aşk'a uçmazsa, kanat neye yarar''Hz.Mevlana
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.