www.hz-muhammed.net Homepage

- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > FORUM GENEL KURALLAR - ÖNERİLERİNİZ / İSTEKLERİNİZ > Ödev Köşesi
  New Posts New Posts RSS Feed - Hz. Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Hz. Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı

Post Reply Post Reply
Author
Yönetici
Yönetici

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Bektaş Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Hz. Muhammed Haksızlıklara Güzel Bir Tavırla Karşı
    Posted: Aralık 24 2008 at 01:16
Peygamberimiz, tabiat olarak haksızlıktan nefret eden biriydi. Daima doğru olanı araştırır, haklının yanında olurdu. İnsanların haklarına saygı göstermede çok titiz davranırdı. Bu nedenle hayatı boyunca, haklı olduğu halde hakkını alamayan zayıfların, güçsüzlerin ve korumasızların yanında olmuştur.

Hz. Muhammed’in (s) gençlik yıllarında Mekke, insan hakları açısından kötü durumdaydı. Bir kimse hayatını sürdürebilmek için büyük bir kabileden olmak veya onların koruması altına girmek zorundaydı. Aksi takdirde bir bahaneyle bütün malına el konulabilir, hatta kendisi köle olarak satılabilirdi.

Dışarıdan bir kervan geldiğinde Mekke’de sığınacak bir kabile bulmak zorundaydı. Bilinen, güçlü bir kabile kervanı koruması altına aldığında, o kervan Mekke’de ticaret yapabilir, herhangi biri, onlara saldırmaya cesaret edemezdi. Ama korumasız bir şekilde Mekke’ye giren kervanın bütün malları kısa sürede yağmalanırdı.

Bir gün Mekke’ye bir tüccar gelmişti. Mekke’de sülalesi kalabalık, güçlü biri, bu tüccarın mallarını gasp etti. Tüccar kimden yardım dilediyse, hiç kimse oralı olmadı. Tüccar ne yapacağını şaşırmıştı. Meydanın ortasında bağırmaya başladı:

“–Sizde hiç insaf yok mu? İçinizde hakkı, adaleti bilen bir kişi bile yok mu?”

Onun bu çırpınışı Peygamberimizin amcası Zübeyir’in ve birkaç arkadaşının dikkatini çekti. Durumu değerlendirmek için bir evde toplandılar. Aralarında, henüz genç yaşta olan Peygamberimiz de vardı. Kendi aralarında şöyle karar aldılar:

–Mekke’den veya Mekke dışından herhangi biri haksızlığa uğradığında, onun hakkı korunacak.
– Mekke’de haksızlık yapılmasına asla izin verilmeyecek.

Toplantıya katılanlar, sözlerinde duracaklarına dair yemin ettiler. Bu antlaşmaya “Hılful-Fudul” yani erdemliler antlaşması adı verildi. Erdemliler topluluğu ilk iş olarak haksızlığa uğramış tüccarın malını, Mekkelinin elinden kurtardı. Aradan yıllar geçtikten ve peygamber olarak görevlendirildikten sonra, bu topluluğun çalışmalarından övgüyle söz eden Peygamberimiz: “Bugün olsa, aynı topluluğa yine katılırdım” demiştir.

Peygamberimizin tarihe geçen güzel sözlerinden biri şöyledir:
“–Ne haksızlık edin, ne de haksızlığa boyun eğin!”

Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli
Back to Top
fifaeasyco123 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fifaeasyco123 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Eylül 29 2016 at 17:48
Kroos decided not to be aware Rare Pokemon that Gonzalo Higuain seemed to be heading back by a offside location, in addition to unconsciously teed in place some sort of older likelihood with the Argentine range 9, exactly who witout a doubt seemed to be driving this A language like german preventive brand. Most likely ıt had been with the demand on the special occasion, although Higuain dragged his or her mish*t opportunity large connected with Manuel Neuer's suitable give write-up, illustrating some sort of collective moan by his or her state in addition to a mad tirade by Javier Mascherano. The most beneficial probability of this fit received simply just also been misused, in addition to Malaysia could continue on to help gain the Pokemon Go Account experience with additional time. Workforce on the.

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.