www.hz-muhammed.net Homepage

- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > FORUM GENEL KURALLAR - ÖNERİLERİNİZ / İSTEKLERİNİZ > Ödev Köşesi
  New Posts New Posts RSS Feed - Hz. Muhammedin Ailesinde Misafire
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Hz. Muhammedin Ailesinde Misafire

Post Reply Post Reply
Author
Yönetici
Yönetici

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Bektaş Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Hz. Muhammedin Ailesinde Misafire
    Posted: Aralık 23 2008 at 23:36

Peygamberimiz ve ailesi evine gelen konuklara son derece nazik davranmış, onlarla yakından ilgilenmiş ve onlara karşı cömert davranmıştır.

Bir keresinde Habeş Kralı tarafından Medine'ye bir heyet gönderilmişti. Peygamberimiz bu heyete bizzat kendisi hizmet etti, onlarla yakından ilgilendi. Bu durum sahabenin (Peygamberimizin dostlarının) hayretine gitti. Peygamberimiz onlara

"-Bunlar bizim arkadaşlarımıza ikram ettiler. İlk muhacirleri hoş karşıladılar. Ben onlara bunun karşılığını bizzat vermek isterim" diyerek cömertliğini ve vefasını göstermiştir.

Peygamberimizin eşi Hz. Aişe hakkında şöyle bir olay anlatılır:

Zamanın halifesi Muaviye, Hazreti Aişe'ye binsekizyüz seksen dirhem kıymetinde erzakı hediye olarak Hazreti Aişe validemize göndermişti. Hazreti Aişe, bu erzakın tamamını yoksulara dağıttı. Akşam olunca da hizmetçisi Ümmü Dürre'ye:

— Git biraz ekmek - zeytin al, iftar edelim, dedi. Ümmü Dürre Hazreti Âişe'nin emrini yerine getirdikten sonra:

— Bugün bu kadar erzak dağıttın Ne olurdu, onların tamamını dağıtmasaydın, biraz et alsaydık, bu akşam iftarımızı etli yemekle yapsaydık, dedi.

Hazreti Aişe validemiz, hizmetçisinin durumunu düşünüp

— Keşke önceden söyleseydin, birazcık ayırırdık, dedi

Peygamberimiz, verebileceği ne varsa çekinmeden verirdi. Kimine para verir, kimine yemek yedirir, kimine elbise giydirirdi. Bazen alacağından vaz geçerdi. Bazen birinden bir şey satın alır, parasını öder, sonra da aldığı şeyi satıcısına hediye ederdi.

Peygamberimiz, ailesini ve diğer Müslümanları da cömert olmaya davet ederek, hayırsever insanların dünya ve ahiret mutluuğunu kazanacaklarını; imkanı olduğu halde hayır yapmaktan kaçınan kimselerin ise mutsuz olacaklarını bildirmiştir.

Back to Top
haylaz View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote haylaz Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Aralık 23 2008 at 23:50
keşke bizde olabilsek bu denli cömert,komşusu açken yatabilenlerden olmasak.dünya malına düşkünlüğü bir kenara bırakabilsek pek çok sorunu çözmüş olurduk galiba.halen biyerlerde insanlar açlıktan ölürken biz en çok israf eden toplumlardan biriyiz.kendimize ve evimize birşeyler alırken ölçülü olabilsek sünnetimize uygun yaşayabilsek ne güzel olurdu.nefsimizle savaşımızı kazanmaya biraz daha yaklaşabilirdik belki.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.