www.hz-muhammed.net Homepage
   
- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > FORUM GENEL KURALLAR - ÖNERİLERİNİZ / İSTEKLERİNİZ > Ödev Köşesi
  New Posts New Posts RSS Feed - Hz. Muhammed Merhametli ve Affedici
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Hz. Muhammed Merhametli ve Affedici

 Post Reply Post Reply
Author
Message
Bektaş View Drop Down
Yönetici
Yönetici


Joined: Eylül 16 2008
Status: Offline
Points: 58
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Bektaş Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Hz. Muhammed Merhametli ve Affedici
    Posted: Aralık 23 2008 at 22:12

Şefkat ve merhamet insanı yücelten ulvî duygulardandır. Merhametin gücü şiddet ve öfkenin gücünden her zaman üstün gelmiştir. Dünya sevgi ve merhamet üzerine kuruludur. Allah’ın 99 güzel isminden biri Rahman biri Rahimdir; her ikisi de O’nun ne kadar çok merhametli olduğunu anlatır. Merhametin kaynağı olan Yüce Rabbimiz, bize elçi olarak gönderdiği peygamberinin kalbini de merhametle doldurmuş ve ona:
“–Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya, 107)
buyurmuştur.

Daha önce, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) başarılı olmasının sırlarından biri, onun güvenilir biri olmasıydı demiştik. Başarısının bir başka sırrını da Yüce Allah, Kur'an-ı Kerim’inde şöyle açıklıyor:
“–...ve (Ey Peygamber!) senin izleyicilerine yumuşak davranman Allah’ın rahmetinin bir eseriydi. Çünkü, eğer onlara karşı kırıcı ve sert olsaydın, doğrusu senden koparlardı. Artık onları hoş gör ve bağışlanmaları için dua et.” (Âl-i İmran, 159)

Gerçekten de Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insanlara merhametle yaklaşımı, kırıcı ve sert davranmaması, onları kopması mümkün olmayan bağlarla kendine bağlamıştı.
Peygamberimiz o kadar merhametliydi ki Müslümanlara olmadık kötülükler yapan, eziyetler çektiren putperestleri bile, eline pek çok cezalandırma fırsatı geçmesine rağmen, affetmiş; onları yenip ortadan kaldırmaktansa kendine çekip kazanmayı hedeflemişti. Bedir Savaşında aldığı esirleri, Müslümanlara okuma-yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakmış, yıllar sonra Mekke’ye zaferle döndüğünde İslam’ın en azılı düşmanlarını affettiğini ilan etmiştir. Peygamberimizin gönlünden akan bu merhamet seline karşı, putperestlerin lideri olan Ebu Süfyan bile duyarsız kalamamış, sonunda o da şahadet kelimesini söyleyerek Müslüman olmuştur.

Kendisi hem yetim hem de öksüz olarak büyümüş olan ve bir çocuk için anne-baba hasretinin ne demek olduğunu çok iyi bilen Peygamberimiz özellikle öksüz ve yetimlerin üzerine titrerdi. O şöyle derdi:
“–Kim bir fakir aile veya kimsesiz çocuk bırakırsa onu bize (Allah ve Resulüne) bırakmıştır.”
“–Merhamet etmeyene (Allah tarafından) merhamet edilmez.”

Rahmet Peygamberi, sadece insanlara değil, diğer canlılara da merhametle davranılmasını isterdi. Yük hayvanlarına gücünün üstünde yük vurulmamasını emrederdi. Daha önce yaşamış toplumlardan bir kadının, bir kediyi hapsederek açlıktan ölmesine sebep olduğu için cehennemlik; bir adamın da susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe, kuyuya inerek ayakkabısıyla su çıkarıp ona içirdiği için cennetlik olduğunu anlatır, hayvanlara karşı merhametli olmalarını çevresindekilere emrederdi.

Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli

Back to Top
kkfrank098961 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye


Joined: Temmuz 17 2017
Location: Location
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kkfrank098961 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Temmuz 17 2017 at 14:49

Do not use these meters while driving. Care should be exercised around live wires. Do not attempt to put a parking meter in your mouth.. Mixed Media NecklaceThe statement necklace of seasons past is still hot news; it a simple way turn a plain tee or understated sweater into something special. The substantial necklaces also instantly infuse style to a simple blazer, slacks and cami combo, says Madhok. For an updated look, opt for a necklace that michael kors uhren sale made out of a mix of materials silver, gold, beads, wood, rhinestones or all of the above. ZRN20170707

Having never lived alone until Barry death, I was unprepared for home maintenance issues like clogged pipes and burnt out ceiling lights. The first time I replaced the smoke alarm battery, I descended the ladder with a smug smile and a great sense of accomplishment. I felt the same way when I changed the toilet flapper and after my michael kors outlet first handtaschen michael kors giant cockroach kill.. GROUNDBREAKING: Volunteers turn over the michael kors symbolic first shovels of dirt at the home site for Joe Kaluza and his family. From left are John Morvay michael kors taschen sale of American Portfolio, Mahoning michael kors ohrringe County Sheriff Randall Wellington, michael kors taschen outlet Joe Rienthaler of Rienthaler Auto Village, Jim Rach of C Welding, Steve Bott of Mark Thomas Ford, Tom Parizino of Bernard Daniels Lumber, Anna Fitzgerald, Kaluza's sister, Don Murphy of Donnell Ford, and Sam Pitzulo of Sam Pitzulo Homes. At far left is Kaluza and his wife, Lisa.

I can help arrange to have them picked up. These are often poor, teenage mothers who really have nothing. You can donate your stuff knowing it will go to people who really need it. Standing five feet 11 inches, with an athletic build, I towered over her petite frame, even when she was wearing the highest of heels. "The corset is way too tight," I screamed michael kors deutschland back, gasping for air. "I can't breathe." I wasn't used to wearing clothing this restrictive, but beauty is pain. In the Hubbard Room at Russell Library, 123 Broad St. Stoyanov is a winner of the 2003 Concert Artists Guild International Competition. He has performed at Carnegie Hall and with major orchestras including the Chicago, Seattle, and Annapolis symphony orchestras.

Food images can flirt with the extreme and lose their character entirely though on occasion, "Sometimes food looks like it's been played with michael kors taschen günstig too much," Thiessen says. He both encourages and reins in his culinary students. They michael kors taschen sale must craft anywhere from seven to 11 plating presentations to pass his culinary course.. When: Saturday, Oct. And Sunday, Oct. This year's efforts will go directly toward michael kors schal the zoo's capital campaign to bring a giraffe to michael kors tasche Chattanooga. STAMFORD: Time for Lyme Inc. Is holding its first Race Against Lyme at Cove Island Park in Stamford. The 5K michael kors schuhe run and walk is designed to raise awareness and funds michael kors taschen to help fight Lyme and other tick borne diseases.

FILE In this Jan. 14, 2013 file photo, white roses with the faces of victims of the Sandy Hook Elementary School shooting are attached to a telephone pole near the school on the one month anniversary of the shooting that michael kors handtaschen left 26 dead in Newtown, Conn. Newtown is taking its time to decide what a permanent memorial should look like. michael kors outlet Oct. 17, Mountain View Church of the Brethren at 2823 N. Cole Road, Boise. Meanwhile, the U of M Junior and Senior Fashion Shows brought some of the freshest michael kors taschen sale style spotted on the runway this year, from active wear to evening gowns. The designers spotlighted michael kors deutschland at both MNfashion and the U of M's shows michael kors handyhülle aren't resting on their laurels just yet. These guys are hungry michael kors ring for sartorial splendor, and the results are spectacular..

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.