www.hz-muhammed.net Homepage
   
- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > FORUM GENEL KURALLAR - ÖNERİLERİNİZ / İSTEKLERİNİZ > Ödev Köşesi
  New Posts New Posts RSS Feed - Hz. Muhammed Çalışmayı ve Yardımla
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Hz. Muhammed Çalışmayı ve Yardımla

 Post Reply Post Reply
Author
Message
Bektaş View Drop Down
Yönetici
Yönetici


Joined: Eylül 16 2008
Status: Offline
Points: 58
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Bektaş Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Hz. Muhammed Çalışmayı ve Yardımla
    Posted: Aralık 23 2008 at 22:09
7-Hz. Muhammed Çalışmayı ve Yardımlaşmayı Severdi

Hz. Peygamber daima çalışmış, zamanını en iyi ve en verimli şekilde planlayarak dolu dolu bir hayat yaşamıştır. “İki günü birbirine eşit olan zarardadır” buyurarak her gün bir önceki güne göre daha ilerde olmak durumundadır.

Hz. Peygamber meşru kazanç için yapılan uğraşıların ibadet olduğunu vurgulamıştır. Bir gün sahabilerle birlikte oturmuş sohbet ediyorlardı. Bu sıralarda bir genç erkence kalkıp biraz ileride kazma kürek çalışıyordu. Ashaptan bazıları, “Ey Allah'ın elçisi! Keşke bu delikanlı burada sizin sohbetinizde bulunsa da Allah yolunda mesai sarf etmiş olsa” dediler.
Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v. ) şöyle buyurmuşlardır: “Böyle söylemeyin. Eğer o genç, insanlara el açmamak, çocuklarının ekmek parasını kazanmak için çalışıyorsa Allah yolundadır. Yaşlı ve zayıf düşmüş olan anne babasına yardımcı olmak, onların ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyorsa Allah yolundadır.”

Diğer bir hadislerinde ise “Dünya işlerinizi iyi düzenleyip yoluna koyunuz.Ahiretinizi de ihmal etmeyip onun için çalışınız.” buyurmuştur. Peygamberimiz bu hadisleriyle dünya ahiret dengesinin kurulmasını öütlemektedir. Biri diğeri aleyhine tercih edilmemeli belki ikisi birlikte dengeli olarak götürülmelidir. Bu konu oldukça önemli olduğu için Yüce Allah Kurân-ı Kerim'de de bizleri bu dengeli yaşama yönlendiriyor:

“Allah’ın sana verdiği –mallardan onun yolunda harcayarak –ahiret yurdunu iste; ama dünyadan da nasibini unutma “buyurmaktadır. (Kasas ,77 )

Yüce Allah’ın bizim için koyduğu kurallara dikkat ederek beden sağlığımızı, ibadetlerimizi yerine getirerek ruh sağlığımızı koruruz. Zira biri diğerinin aleyhine ihmal edildiği zaman bazı huzursuzluklar baş gösterir. Bu nedenle Peygamberimiz de; “Sizin hayırlınız dini için dünyasını, dünyası için de dinini terk etmez. Belki her ikisini birlikte çalışarak (mükemmelliğe yürür.) buyurmuştur. Diğer bir hadislerinde ise “Başkalarına muhtaç olmamak, çoluk-çocuğunun mutluğu ve komşularına yardım niyeti ile çalışan ve helalinden para kazananlar, yüzleri ak olarak Allah’a ulaşacaklardır.” “Helalinden çalışarak, yorgun bir vaziyette yatağa giren insanın günahları affedilecektir.” der.

Tembellik kişinin en büyük düşmanıdır. Önce çalışma ruhunu öldürür, azmini kırar sonrada ümitsizliğe iter ve kişinin başarısızlığına sebebiyet verir. Bu nedenledir ki Peygamberimiz tembellikten Allah’a sığınmışlardır.

Çalışmanın faydalarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

a-Çalışmanın, üretici olmanın en büyük yaran, kişinin kendisinedir. Çünkü "İşleyen demir ışıldar, pas tutmaz" atasözüne göre, çalışan insan sağlam ve sağlıktı olacak, daha zinde kalacaktır. Tembel insan ise, can sıkıntısından rahatsız olacak, kendini psikolojik açıdan iyi hissetmeyecektir.

b. Çalışan insan, alın teriyle kazandığından hem kendisi hem de ailesi helâl lokma yemiş alacaktır Çalışmayan insan, ya hazır yiyecek ya da başkalarının malına göz dikecektir. Böyle insanlar topluma yük olurlar.

c. Çalışıp kazanan insanın, içinde yaşadığı sosyal çevreye de birtakım katkıları vardır. Örneğin; çalışan insanlar, zekât, sadaka, fitre gibi sosyal yardımlarla çalışamayanları korur ve gözetir.

ç. Çalışan insan sadece kendisine, ailesine ve yakın çevresine faydalı olmakla kalmaz, milli ekonominin gelişmesine, sosyal refahın yaygınlaşmasına da yardımcı olur. Vergilerle yapılan yatırımlar, çalışmanın bütün topluma sağladığı katkılarla gerçekleşmektedir

Yapıcı ve Üretici Olmanın Yararları

Yapıcı ve üretici olmak; loplumun yararına olacak bir şey meydana getirmek, bir şey üretmek anlamlarına gelir. İnsan, yapıcı ve üretici olmalı, yaptığı her işin ve çalışmanın hakkını vermelidir. Yapıcı ve üretici olan sanatkâr ruhlu insanlar, hem Allah hem de kulları tarafından sevilir, sayılır.

Üretici olmak sadece çalışmakla sınırlı değildir. Öğreten, öğrenen fikir üreten, plân ve tasarımlar yapan, yol gösteren, işlerin daha iyi hâle gelmesini sağlamak için düşünen insanlar da üretiyor demektir.

Bir ülke, ancak yapıcı ve üretici olan vatandaşların gayretiyle yükselir. Bu güzel yurdumuz, atalarımızın sürekli çabalan, azim ve gayretlen sonucunda bizlere emanet edilmiştir. Yurdumuzu geliştirmek ve "muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak" görevi ise yeni nesillere verilmiştir. Bu kutsal görevin en iyi şekilde yerine getirilmesi için üretici ve yapıcı olmak lâzımdır.

İnsan, üreterek başkalarına faydalı olur ve bunun mutluluğunu hisseder. Üretici insan diğer insanların sevgi ve saygısını kazanır. İnsanların hoşuna giden şey Rabb'imizin de hoşuna gidecektir Allah bize akıl ve ilim vermiştir. Verdiği akıl ve ilmin gereği olarak yapıcı ve üretici olmak onu memnun eder.

Dinimiz, dilenciliği, çalışıp çabalamaksızın tevekkülü, hazır yiyiciliği menetmiştir. Develerini dışarıya salıverip, mescitte boş oturan ve Allah'a tevekkül ettiklerini söyleyen bir grup insanı. Hz. Ömer: "Siz tevekkül edici değil, teekkül ediciler, yanı hazır yiyicilersiniz." diyerek kovmuştur. Bundan da anlaşılıyor ki dinimizde çalışmadan başkalarının sırtından geçinmek yani çalışmamak, üretici olmamak zararlı görülmüştür.

Peygamber Efendimizin "Mescidi Nebevi" inşa edilirken bizzat çalıştığı, ayrıca ev işlerinden bir kısmını yaparak, eşlerine yardımcı olduğu, bilinmektedir.

Yapıcı ve üretici olmanın birçok faydalan vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: İnsanı kötülüklerden alıkoyması, iradeyi güçlendirmesi, insanları sevimli hâle getirmesi, dostluğu, kardeşliği, arkadaşlığı, sevgiyi, yardımlaşmayı ve dayanışmayı geliştirmesi.
Yapıcı ve üretici olmak kişiye öldükten sonra da sevap kazandırır. Çalışmasının neticesinde bırakmış olduğu eserlerden diğer insanlar faydalanır. Kendisini hayırla anarlar

Back to Top
kkfrank098961 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye


Joined: Temmuz 17 2017
Location: Location
Status: Offline
Points: 10
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kkfrank098961 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Temmuz 17 2017 at 14:45

Do not use these meters while driving. Care should be exercised around live wires. Do not attempt to put a parking meter in your mouth.. Mixed Media NecklaceThe statement necklace of seasons past is still hot news; it a simple way turn a plain tee or understated sweater into something special. The substantial necklaces also instantly infuse style to a simple blazer, slacks and cami combo, says Madhok. For an updated look, opt for a necklace that michael kors uhren sale made out of a mix of materials silver, gold, beads, wood, rhinestones or all of the above. ZRN20170707

Having never lived alone until Barry death, I was unprepared for home maintenance issues like clogged pipes and burnt out ceiling lights. The first time I replaced the smoke alarm battery, I descended the ladder with a smug smile and a great sense of accomplishment. I felt the same way when I changed the toilet flapper and after my michael kors outlet first handtaschen michael kors giant cockroach kill.. GROUNDBREAKING: Volunteers turn over the michael kors symbolic first shovels of dirt at the home site for Joe Kaluza and his family. From left are John Morvay michael kors taschen sale of American Portfolio, Mahoning michael kors ohrringe County Sheriff Randall Wellington, michael kors taschen outlet Joe Rienthaler of Rienthaler Auto Village, Jim Rach of C Welding, Steve Bott of Mark Thomas Ford, Tom Parizino of Bernard Daniels Lumber, Anna Fitzgerald, Kaluza's sister, Don Murphy of Donnell Ford, and Sam Pitzulo of Sam Pitzulo Homes. At far left is Kaluza and his wife, Lisa.

I can help arrange to have them picked up. These are often poor, teenage mothers who really have nothing. You can donate your stuff knowing it will go to people who really need it. Standing five feet 11 inches, with an athletic build, I towered over her petite frame, even when she was wearing the highest of heels. "The corset is way too tight," I screamed michael kors deutschland back, gasping for air. "I can't breathe." I wasn't used to wearing clothing this restrictive, but beauty is pain. In the Hubbard Room at Russell Library, 123 Broad St. Stoyanov is a winner of the 2003 Concert Artists Guild International Competition. He has performed at Carnegie Hall and with major orchestras including the Chicago, Seattle, and Annapolis symphony orchestras.

Food images can flirt with the extreme and lose their character entirely though on occasion, "Sometimes food looks like it's been played with michael kors taschen günstig too much," Thiessen says. He both encourages and reins in his culinary students. They michael kors taschen sale must craft anywhere from seven to 11 plating presentations to pass his culinary course.. When: Saturday, Oct. And Sunday, Oct. This year's efforts will go directly toward michael kors schal the zoo's capital campaign to bring a giraffe to michael kors tasche Chattanooga. STAMFORD: Time for Lyme Inc. Is holding its first Race Against Lyme at Cove Island Park in Stamford. The 5K michael kors schuhe run and walk is designed to raise awareness and funds michael kors taschen to help fight Lyme and other tick borne diseases.

FILE In this Jan. 14, 2013 file photo, white roses with the faces of victims of the Sandy Hook Elementary School shooting are attached to a telephone pole near the school on the one month anniversary of the shooting that michael kors handtaschen left 26 dead in Newtown, Conn. Newtown is taking its time to decide what a permanent memorial should look like. michael kors outlet Oct. 17, Mountain View Church of the Brethren at 2823 N. Cole Road, Boise. Meanwhile, the U of M Junior and Senior Fashion Shows brought some of the freshest michael kors taschen sale style spotted on the runway this year, from active wear to evening gowns. The designers spotlighted michael kors deutschland at both MNfashion and the U of M's shows michael kors handyhülle aren't resting on their laurels just yet. These guys are hungry michael kors ring for sartorial splendor, and the results are spectacular..

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.