www.hz-muhammed.net Homepage

- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED HAKKINDA KAYNAKLAR > YAZILI KAYNAKLAR
  New Posts New Posts RSS Feed - bilgilendirme
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

bilgilendirme

Post Reply Post Reply
Author
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote takoaksa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: bilgilendirme
    Posted: Nisan 06 2008 at 13:41
Duayı niçin yapıyoruz?Hayata,tarihe ve tabiata her an müdahil olan ALLAH'ın yardım ve müdahalesinin celbedilmesini sağlamak için değil mi?Dua, ALLAH'ın yüceliği karşısında kulun aczini itiraf etmesi, sevgi ve tazim duyguları içinde lütuf ve yardımını dilemesidir.
Dolayısıyla duanın ana hedefi, kulun ALLAH'a halini arzetmesi ve O'na niyazda bulunmasıdır.Buradaki kuldan maksat sadece insanlar değil, bütün yaratılmışlardır.

Nitekim Kur'an-ı Kerim'de, "YEDİ GÖK,YER VE BUNLARDA BULUNANLAR O'nu TESBİH EDER. O'nu ÖVEREK YÜCELTMEYEN HİÇBİRŞEY YOKTUR;FAKAT SİZ ONLARIN BU TESBİHİNİ ANLAMAZSINIZ."buyrularak , bu gerçek vurgulanmıştır.

Demek ki dua ettiğimizde sadece kişisel bir yönelişle ALLAH'ı anmış ve yardımını istemiş  olmuyor, aynı zamanda evrendeki bütün varlıkların her an yapmakta oldukları muhteşem tesbihin musikisine de katılmış oluyoruz.

Dua, Yüce peygamberimiz s.a.v.'in beyanıyla"İBADETİN ÖZÜDÜR" AyrıcaPeygamberimiz," ALLAH'ı güzel isimleriyle anan kimsenin günahları,denizin köpükleri kadar çok olsa bile yine affedilir." buyurarak, zikir ve duanın kurtuluşumuza vesile olacağını da vurgulamıştır.

Bizim kurtuluşumuz kişisel değildir ve olmamalıdır. Bir başka ifadeyle, sadece bizi ilgilendirmemelidir.Aksine, kendi  gafletimizin, günahlarımızın, negatif enerji yüklerimizin çevremize, dünyamıza ve evrene zarar vermesinden başkalarını  koruyabilmemiz için kurtuluşumuzu talep etmeliyiz.Bizler dua ve niyazlarımızla  felaha erebilirsek, belki kendimiz  bile farkında olmadan nice maddi ve manevi yücelikleri yeşertmiş olacağız. Bu noktadan hareketle diyebiliriz ki  gerçek dua, kişisel veya cemaat olarak bir şey üzerine yoğunlaşma neticesinde o şeyin meydana geldiği andır...
www.fethullahgulenhocaefendi.tr.cx
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.