www.hz-muhammed.net Homepage

- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) > Efendimiz Hz. Muhammed'in Hadis-i Şerifleri
  New Posts New Posts RSS Feed - PEYGAMBERİMİZİN AHLÂKI
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

PEYGAMBERİMİZİN AHLÂKI

Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Yönetici
Yönetici

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote servet Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: PEYGAMBERİMİZİN AHLÂKI
    Posted: Aralık 14 2007 at 20:36
Hz. Ali (ra)'nın oğlu Hz. Hüseyin (ra) naklediyor: Babam Hz. Ali'den, Peygamber Efendimiz'in, meclisinde bulunan dost ve arkadaşlarına karşı nasıl davrandıklarını sorduğumda şöyle anlattılar:
"Resûlullah (sav) Efendimiz: Her zaman güler yüzlü yumuşak huylu ve alçak gönüllü idiler. Asla asık suratlı katı kalpli, kavgacı, şarlatan, kusur bulucu, dalkavuk ve kıskanç değildiler. Hoşlanmadığı şeyleri görmezlikten gelir; kendisinden beklentisi olan kimseleri hayal kırıklığına uğratmaz ve onları, isteklerinden tamamen mahrum bırakmazdı. Üç şeyden titizlikle uzak dururlardı: Ağız kavgası, boş boğazlık ve malâya'ni! Şu üç husustan da titizlikle sakınırlardı: Hiç kimseyi kötülemezler, kınamazlar ve hiç kimsenin aybı ile gizli taraflarını öğrenmeye çalışmazlardı. Sadece yararlı olacağını ümid ettikleri konularda konuşurlardı.

Hz. Peygamber konuşurken, meclisinde bulunan dinleyiciler, başlarının üzerine kuş konmuşçasına hiç kımıldamadan kulak kesilirlerdi. Zât-ı Risâletleri  susunca da konuşma ihtiyacı duyanlar söz alırlardı. Ashab, Resûl-i Ekrem'in  huzurunda konuşurlarken bir birleriyle asla ağız dalaşında bulunmazlardı. İçlerinden birisi
Resûlullah (sav)'ın huzurunda konuşurken o sözünü bitirinceye kadar, hepsi de can kulağıyla konuşanı dinlerdi.
Peygamber Efendimiz'in katında onların hepsinin sözü, ilk önce konuşanın sözü gibi ilgi görürdü. Ashabın güldüklerine kendileri de güler, onların taaccüb ettikleri şeylere kendileri de hayretlerini ifade ederdi. Huzurlarına gelen gariblerin (bedevilerin) kaba-saba konuşmaları ile pervasızca suallerinin yol açtığı tatsızlıklara sabrederlerdi. Ashabı ise, onların gelip sual sormalarını çok isterlerdi.

Peygamber Efendimiz: "Hacetinin giderilmesini isteyen bir ihtiyaç sahibi ile karşılaştığınız zaman ona yardımcı olunuz" buyururlardı. Hz. Peygamber, ancak yapılan iyiliğe denk düşen ve fazla dalkavukluğa kaçmayan övgüleri kabul eder ve haddi tecavüz etmediği müddetçe hiç kimsenin sözünü kesmezdi. Şayet yüksek huzurlarında haddi aşacak şekilde konuşulursa, o zaman, ya konuşanı susturmak ya da o meclisten kalkıp gitmek suretiyle ona engel olurlardı."

GÜZEL AHLÂK KÂMİL İMAN
ALAMETİDİR

Katade oğlu Umeyr der ki: Bir adam: "Hangi Mü'minin imanı daha kamildir?" deyince de: Rasulullah (sav): "Ahlâkı en güzel olanların imanıdır" buyurdu. (Taberani) İki haslet vardır ki, mü'minde bir araya gelmezler: Cimrilik ve çirkin ahlâk. (Ebu Davud, Tirmizi, Nesei, İbn-i Mace) Mü' minlerin iman bakımından en olgun olanları, ahlâkı en güzel olanlarıdır. En hayırlılarınız kadınlarına en hayırlı olanınızdır. (Ebu Davud)

GÜZEL AHLÂK İBADETTİR
Size yorulmadan yapılan en kolay ibadeti bildireyim, o da susmak, boş laf konuşmamak ve güzel ahlâktır. (İbni Ebi'd-Dünya) Kişi güzel ahlâkı sayesinde gece ibadet eden ve kavurucu sıcakta susuzluk çeken oruçlunun derecesine ulaşır. (Taberani)

GÜZEL AHLÂK ALLAH(C.C) VE
RESÛLÜNÜN (ASM) SEVGİSİNİN
ALÂMETİDİR

Güzel huylar Allah katında bir hazine gibi korunmaktadır. Allah bir kulunu sevince, ona güzel bir huy ihsan eder. (Hâkim) Bana en sevgili olanınız ve bana ahirette de en yakın olanınız, ahlâkı en güzel olanınızdır. Sizden en çok kızdıklarım ve ahirette bana en uzak olnalarınız da, ahlâkı kötü olanlar, gevezeler, böbürlenenler ve boş boğazlardır. (Ahmed, Taberani, İbni Hıbban, Tirmizi)

GÜZEL AHLÂK GÜNAHLARI YOK EDER
Güzel ahlâk, güneşin kırağıyı erittiği gibi, günahları eritir. (Haraitî) Suyun buzu erittiği gibi, güzel ahlâk da günahları eritir. (Yok eder.) Kötü ahlâk da, sirkenin balı bozduğu gibi (güzel) amelleri bozar. (Taberani)
İşarat'ül İ'caz, Mektubat, Zülfikar, Tergip ve Terhip, İhya-i Ulum'id-din, Peygamberimiz'in Şemaili, Câmiü's-Sağir

"Ahlâk olmadığında iman tesir etmez!"

Uyan ey gözlerim gafletten uyan

Uyan uykusu çok gözlerim uyan

Azrailin kastı canadır inan

GaRiPYoLcU
Back to Top
hüzünlü gurbet View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote hüzünlü gurbet Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ocak 05 2008 at 01:03
Ben en çok ahlÂkımın Efendimize benzemesini istiyorum keşke onUn sohBetine bizde katılabilseydİk olsun demEkki bizim görevimiz bu dönEmde insanlara birşeyler anlatmAk en azından onun yolundayız.
 Allah bizi bu yoldan ayırmasın inşallah bizim vesilemizle başka insanları bu yola katsın aeo DUA İLE..
Back to Top
...SuLe... View Drop Down
KURUCU ÜYE
KURUCU ÜYE

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ...SuLe... Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mart 06 2008 at 18:13
Originally posted by asr-ı saadet asr-ı saadet wrote:

SELAM ALEYKÜM

ALEYKÜM SELAM......

RABBİM bizi PEYGAMBER imizin (sav) izindden gidenlerden eylesin...ale resuline salavat.....
       gunah KALBE islemesin
Back to Top
bilgi View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bilgi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mart 07 2008 at 19:49
Ve  aleykumSELAM kardes
Back to Top
firari88 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote firari88 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mart 20 2008 at 01:38
allahın selamı hepinizin üstüne olsun inşallah...
Back to Top
imanli_genc1988 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote imanli_genc1988 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 09 2008 at 19:04
mükemmel paylaşımın için Allah senden razı olsun.

"Ahlâk olmadığında iman tesir etmez!"
MAŞALLAH LA KUVVETEİLLAH...
Back to Top
ilkbahar View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ilkbahar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 11 2008 at 20:20
yazı için ALLAH razı olsun´ cok güzel bir yazı. 
Back to Top
MEHMETCETC View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MEHMETCETC Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 11 2008 at 21:09

Ellerine sağlık ALLAH(c.c) razı olsun
Back to Top
zülfikar View Drop Down
Üye
Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote zülfikar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Haziran 02 2008 at 07:33

allah razı olsun çok güzel olmuş kardeşim banada cevap yazarsan sevinirim

bizimde bir adımız var ezanla kondu sela ile bitecektir
Back to Top
AFFEYLE_ALLAHIM View Drop Down
Yönetici
Yönetici

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AFFEYLE_ALLAHIM Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Haziran 02 2008 at 19:44
Originally posted by hüzünlü gurbet hüzünlü gurbet wrote:

ben en çok ahlakımın efendimize benzemesini istiyorum keşke onn sohpetine bizde katılabilseydk olsun demkki bizim görevimiz bu dönmde insanlara birşeyler anlatmk en azından onun yolundayız Allah bizi bu yoldan ayırmasın inşallah bizim vesilemizle başka insanları bu yola katsın aeo

Evet hepimizin ahlakımızın o'nun gibi olmasını isterseniz.Efendimizin Ahlakına ermek için sünnetlere sımsıkı yapışmak lazımdır inşAllah

Efendimizin Sohbetine Hepimizin Katılıp Dinlemek İsteriz Ama Bir Düşünsenize o zaman dunyaya gelmişsiniz ve muşriklerden yanasınız Allah göstermesin Allah korusun İnşAllah İşin Kötü Yanınıda Düşünüp Şuanki Durumumuza şükretmemiz lazım.demek istediğim bu sene yani 1400 yıl sonra Dunyaya Gelmemizinde bir hayrı vardır Allahın hikmetinden sual olunmaz oAllah her şeyi hakıyla bilendir ...

Selametle ve dua ile Yanlış Bir Şey Söyledikse Af ola Hakınızı helal edin  
Dikkat!!!Forumda Konu Kirliliği olmaması için;ekleyeceğiniz yeni konunun forumda ilgili kategori altına eklediğinizden lütfen emin olunuz.
Back to Top
KüBraA View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KüBraA Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Haziran 30 2008 at 15:42
Originally posted by asr-ı saadet asr-ı saadet wrote:

SELAM ALEYKÜM

VE ALEYKÜMSELAM..

ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMINIZ İÇİN SAOLUN..
Back to Top
seyma20 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote seyma20 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Temmuz 14 2008 at 23:42
Rabbim razi olanlardan eylesin ins.kalbi tskler....
selam ve dua ile...

---Kisi sevdigi ile beraberdir--- Hadisi-Serif

Back to Top
mobilhat View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mobilhat Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Temmuz 17 2008 at 07:31
peygamberin bizden farkı bazılarının kalbinde siyah parçası şeytan parçası  vardır ama onun kalbi bembeyazdı işte bU.
Back to Top
@fatih@ View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote @fatih@ Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Temmuz 17 2008 at 22:39
ALLAH senden razı olsun selametle

Back to Top
mollamert View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mollamert Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ağustos 21 2008 at 05:04
SELAMUN ALEYKÜM , aranıza katılmaktan o kadar memnunum ki ,
 tesadüfen gördüm bu siteyi iyikide görmüşüm.

Back to Top
servet View Drop Down
Yönetici
Yönetici

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote servet Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Eylül 11 2008 at 20:50
   BURDAKİ AMACIMIZ ZATEN O SAYIN DİN KARDEŞİM
       ALLAH .C.C ŞÖYLE BUYURMUŞTUR _

< SİZİN EN HAYIRLINIZ KURAN_I KERİM_İ ÖĞRENEN VE ÖĞRETENENİZDİR> 

GaRiPYoLcU
Back to Top
dilan* View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dilan* Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ekim 04 2008 at 06:01
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞLERİM . İYİKİ VARSINIZ. RABBİME BİN ŞÜKÜR
...Dağlara taşlara sığmam mümin kulumun kalbine sığarım...
Back to Top
kum_tanesi View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kum_tanesi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Aralık 06 2008 at 02:41
evet gusel paylaşım için teşekürler
AşKıNa KaVRuLmAk VuSlAt kOr OlMak MuTlLukTuR...
Back to Top
pxd44 View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pxd44 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Aralık 09 2008 at 23:07
ALLAH RAZI OLSUN
paylaşım için tşkler
:)kartanesi
PXD-44-MLT
Back to Top
defne View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote defne Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Ocak 18 2009 at 20:26
arkadaşlar yorumlarınızı okuyunca bir şey aklıma geldi beni kimse sevmiyor herkes birbirine yorum yazıyor bana hiç yazmıyorlar ben buraya boşuna üye olmuşum bilgi edindim arkadaş edinemedim
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.