www.hz-muhammed.net Homepage

- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED HAKKINDA KAYNAKLAR > SİZDEN GELENLER
  New Posts New Posts RSS Feed - ANNE BABAYA SAYGI
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ANNE BABAYA SAYGI

Post Reply Post Reply
Author
Yönetici
Yönetici

kardeşlik dostluk iyilik ibadet

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kaptan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: ANNE BABAYA SAYGI
    Posted: Temmuz 31 2007 at 20:59

anne babaya karşı olan iyilik, saygı, sevgi ve hürmet göstermektir. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerimde, inananlardan Allah’a imandan sonra anne babaya iyi davranmayı emretmiş, onları incitmek veya üzmek şöyle dursun; yüzlerine karşı “öf” bile demeyi yasaklamıştır. Çünkü bizi yaratan, hayat veren Yüce Allah yaratılışımızı anne ve babamıza vesile kılmıştır. Bir insanın dünyaya getirilişi anındaki güçlüğe katlanan ve büyümesi için bundan sonra gösterilmesi gereken ihtimam ve alakayı icabında aç, susuz ve uykusuz kalarak gösteren anne ve babaya karşı iyilikte bulunmamızı istemiştir. Her çocuk maddi ve manevi gelişimini anne ve babanın sevgi, şefkati ve merhametine borçludur. Anne ve babalar her türlü hürmet ve saygıya layıktırlar.  

Yüce Allah Kuran-ı Kerimde “ Biz insana ana babasına (iyi davranmasını) tavsiye ettik. Annesi onu karnında zahmet üstüne zahmete uğrayarak taşımıştır. Sütten kesilmesi iki yıl sürer. İnsana: Bana ve ana babana şükret, dönüşün ancak banadır, dedik.” 1 İsra süresinde ise “ Rabbin kesin olarak, kendisinden başkasına tapmamanızı ve ana babaya iyilik etmenizi emretmiştir. Eğer ana babadan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlayacak olurlarsa

sakın onlara “öf” deme, onları azarlama, onlara güzel ve tatlı sözler söyle. Onlara acıyarak tevazu kanadını indir ve şöyle de: Rabbim onlar beni küçükken terbiye edip yetiştirdikleri gibi, sen de kendilerine merhamet et.” 2 buyurmaktadır.   

Sevgili peygamberimizde anne ve babaya iyilik yapmayla ilgili birçok tavsiyede bulunmuş kendisine “ Allah katında en sevimli amel hangisidir? Sorulduğunda vaktinde kılınan namazdır. Buyurmuş “namazdan sonra hangisi sevimlidir” diye sorulunca ana babaya iyilik etmektir.” 3 buyurmuştur. Bir sahabenin kendisine ey Allah’ın Resulü insanlar içinde en iyi davranılmaya en layık kimdir? Resul-i Erkemde annendir buyurdu iki kez daha sorunca aynı cevabı aldı. Anne den sonra kim gelir? Diye sorunca da babandır. ”4 buyurdu.

Allaha kulluk görevinin yanı sıra,  anne ve babaya çok önem vermiş çocuklarından onlara karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmesini istemiştir. Dünya ve ahiret mutluluğu da, anne ve babaya gösterilecek sevgi, saygı ve hürmete bağlıdır.

O halde bize düşen görevlerimizden biri, varlık sebebimiz olan anne ve babamızı hatırlayıp her fırsatta sevgi ve saygı duyup, Onları incitecek söz ve davranışlardan sakınmalıyız. Anne ve babanın vefatından sonrada onları hayırla anıp dua etmeliyiz. Allah’tan af ve mağfiret dilemeliyiz. Verdikleri söz varsa yerine getirip, akrabaları ziyaret ve dostlarına ikramda bulunmalıyız

RABBİMİZ EMRETMİŞ BİZEDE UYMAK DÜŞER

RABBİM BÜTÜN KARDEŞLERİMİZ BÜTÜN KÖTÜLÜKLERDEN KORUSUN GÜNAHLARIMIZI AFFETSİN DOGRU YOLU BULMAYI NASİP ETSİN AMİN . . .
Back to Top
a_h_m_e_tt View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote a_h_m_e_tt Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Temmuz 31 2007 at 21:01
allah razı olsun kardeşim eline  sağlık paylaştığın için canı gönülden teşekkür ederim

allah yar ve yardımcın olsun
PEYGAMBER EFENDİMZİ HZ MUHAMMET MUSTAFA (S.A.V) EFENDİMİZE VARLIKLAR ADEDİNCE SALATÜ SELAM OLSUN
Back to Top
kaptan View Drop Down
Yönetici
Yönetici

kardeşlik dostluk iyilik ibadet

Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kaptan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Temmuz 31 2007 at 21:04

SGOL CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN ANNEMİZE BABAMIZA SAYGIDA KUSUR ETMEYELİM RABBİMİZ EMRETMİŞ İSE BİZE DE UYMAK DÜŞER BUNU UTMAYALIM ALLAH RAZI OLSUN

RABBİM BÜTÜN KARDEŞLERİMİZ BÜTÜN KÖTÜLÜKLERDEN KORUSUN GÜNAHLARIMIZI AFFETSİN DOGRU YOLU BULMAYI NASİP ETSİN AMİN . . .
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.