www.hz-muhammed.net Homepage
   
- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED KONULU VAAZ VE SOHBETLER > Esat Coşan Hocaefendi Vaazları ve Sohbetleri
  New Posts New Posts RSS Feed - UYANIN VE HİZMETE KOŞUN
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

UYANIN VE HİZMETE KOŞUN

 Post Reply Post Reply
Author
Message
güllere_vurgun View Drop Down
Üye
Üye


Joined: Ağustos 12 2006
Location: Elazığ
Status: Offline
Points: 50
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote güllere_vurgun Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: UYANIN VE HİZMETE KOŞUN
    Posted: Ağustos 31 2006 at 01:39

 

Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN

İslam, Mart 98

İslâm'a hizmet her müslümanın görevidir; sadece hocaların, müftülerin, vaizlerin, hafızların değil... Her mü'min, kendi meslek alanında ve kendi eğitim birikim, imkan ve müktesebatı miktarınca, elinden geldiği kadar İslâm'a ve müslümanlara faydalı işler yapmağa çalışmalıdır, bu ağır yükün bir kısmını üzerine almalıdır ki, İslâm payidar olsun, gelişsin, yayılsın, güçlensin. Bunun şerefi, sevabı, mükâfatı çok büyüktür. Rabbim cümlenize bu mazhariyeti nasib eylesin!

Dünya üzerindeki bazı çok büyük teşkilatlar ve devletler, İslâm ve müslümanlarla amansız, kesintisiz, korkunç, sinsi bir savaş içindedirler. Müslümanlar bunu iyi görmelidir, bu savaşın perde arkasını, asıl müsebbiblerini, maşaları, aracıları, ajanları iyi teşhis ve tespit etmelidir; televizyonları, radyoları, gazeteleri, kitapları, iç ve dış siyaseti ibret ve dehşetle, irfan ve basiretle izlemelidir, döndürülen dolapları desiseleri, hileleri, oyunları tam anlayabilmelidir; çünkü müslümanların gaflet ve cehaletinden büyük kayıplar doğmakta, İslâm ülkeleri harap olmakta, servetler sömürülmekte, devletler yıkılmakta, milyonlarca müslüman ölmekte, sefalet ve ızdırap çekmektedir. Buna hamiyetli bir mü'minin gönlü razı olmaz, bu facialara yürek dayanmaz; bu konudaki ihmal ve vurdumduymazlıkların hesabı verilmez, günahının altından kalkılmaz.

Bu savaş sıcak, silahlı askeri bir çatışmaya bazen dönüşür, çok kere ise, soğuk ve gizli, aldatıcı ve maskeli bir şekilde devam eder, iç ve dış siyasete, ticarete, eğitime, iktisada, sanayie sanata, sinema-tiyatro-radyo ve televizyona, basın ve yayına kayar. Onun için halis ve muhlis müslümanların her sahada çalışma yapması son derecede önemli ve gereklidir.

Kendi iman ve irfanımızı korumalı, Allahu Taala'nın emir ve yasaklarına riayet eden iyi bir müslüman olarak yaşamaya ve ölmeye gayret etmeli, dinimizi uygulamamızı, ibadetlerimizi gönlümüzce yapmamızı engellemeğe çalışan din düşmanlarına asla yüz vermemeli imkan ve fırsat tanımamalıyız. Allah yolunda mübarek ecdadımız gibi can ve mal feda etmekten bir an bile kaçınmamalıyız.

Din cihad ile, cehd ile, sa'y ile, gayret ile, fedakârlık ile, hizmet ile, cesaret ile, kahramanlık ile ayakta durur; tembellik ile, korkaklık ile, zevk ü safa düşkünlüğü ile, ihmal ve vurdumduymazlık ile, nefse ve şeytana kulluk ve esaret ile yıkılır, böylelerinin dünyası da, ahireti de mahv u perişan olur, akıbetleri hırman ve hızlan ve husrana çıkar.

Şu günlerimiz çok önemli, çok zorlu, çok sıkıntılı, çok muhataralı, çok tehlikeli günlerdir, düşman çevremizi sarmış, içimize sızmıştır, hoşgörü ve merhametimizden nice maraz hasıl olmuştur. Kardeşlerimiz öldürülüyor, yurtlarımız yakılıp yıkılıyor, kadın ve kızların ırz ve namusları payımal ediliyor. Nerede kaldı insanlık, medeniyet, merhamet, diyanet, İslâmiyet, mesuliyet!

Onun için topyekün uyanmalı, kendimize gelmeli, seferber olmalı, her türlü meşru tedbiri basiretle almalı ve uygulamalıyız. Kesenin ağzını açmak, hizmete koşmak, her türlü fedakarlığı yapmak zorundayız. Fırsat kaçıyor. Mal verilmeyince bıçak kemiğe dayanır, can elden gider, esaret, sefalet ve zillet gelir. Tarih boyu iş böyle olmuştur, günümüzde ve çevremizde de aynen böyle olup durmaktadır.

Ya rabbi! Sen biz müslümanlara basiret ve feraset ihsan eyle tevfîkini cümlemize refik eyle, ümmet-i Muhammedi s.a.s. nusret ve muzafferiyete mazhar eyle!

Bi hürmeti ismikel-a'zm ve bi hürmeti Nebiyyilkel-ekrem sallallahu aleyhi Alihi ve sellem.

Back to Top
...SuLe... View Drop Down
KURUCU ÜYE
KURUCU ÜYE


Joined: Nisan 02 2007
Status: Offline
Points: 298
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ...SuLe... Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 04 2007 at 23:33
Rabbim razı olsun .. inş. bütün müslümanlar artık gözünü gönlünü açarda ,  başımızda ki musibetler hayırlısıyla biznillah gider.. dua ile vesselam ....
       gunah KALBE islemesin
Back to Top
bilgi View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Joined: Nisan 02 2007
Location: Denizli
Status: Offline
Points: 221
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bilgi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 05 2007 at 10:33
ALLAH RAZI OLSUN
"Maksadımız iman ve ahirettir"
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.