www.hz-muhammed.net Homepage
   
- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > FORUM GENEL KURALLAR - ÖNERİLERİNİZ / İSTEKLERİNİZ > Ödev Köşesi
  New Posts New Posts RSS Feed - Kültürümüzde Hz.Muhammed ( s.a.v) sevgisi?
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Kültürümüzde Hz.Muhammed ( s.a.v) sevgisi?

 Post Reply Post Reply
Author
Message
a.k.o View Drop Down
Yönetici
Yönetici


Joined: Şubat 22 2007
Status: Offline
Points: 79
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote a.k.o Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Kültürümüzde Hz.Muhammed ( s.a.v) sevgisi?
    Posted: Mayıs 05 2007 at 11:24

Kültürümüzde Hz.Muhammed ( s.a.v) sevgisi?

 
 
 
Yazan : ELİF
Nerden :
İSTANBUL
Back to Top
...SuLe... View Drop Down
KURUCU ÜYE
KURUCU ÜYE


Joined: Nisan 02 2007
Status: Offline
Points: 298
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ...SuLe... Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 05 2007 at 12:08

TARİHTEN ÖRNEKLER

 

Tarih boyunca devlet adamlarından alimlere, şairlerden mutasavvıflara, müelliflerden sanatkarlara kadar her kesimden insanımız, ona içli duygularla örülü sevgilerini daima ifade etmişler ve bunu nesilden nesile aktarmışlardır.

Meselâ;

Selçukluların Erbil Emiri Muzafereddin Gökböri (öl. 1232) her sene, Peygamberimizin doğumunu kutlamak için 300 000 altın sarfetmekteydi. O, bu kutlamaları aksatmadan yapıyor, kurduğu hastane ve 152 bakım evinde hasta, öksüz, dul ve yoksulları her gün ziyaret ediyor, gönüllerini alıyor, maddi ve manevi destekler veriyordu. Buzaffereddin Gökbörî, Hz. Peygamber sevgisiyle yanıp tutuşan bir hükümdardı.

 

Osmanlı Sultanları, Hicaz’a çok hizmet etmişler, maddeten oradaki halkı desteklemişlerdir. Kabe-i Muazzama ve Mescid_i Nebi’yi imar etmişlerdir.

 

Yavuz Sultan Selim, ahşap revaklar yerine alemli kubbeler yaptırmış,

Kanuni Sultan Süleyman, Altınoluk taktırmış,

I.Ahmed Ka’be’yi tamir ettirmiş,

IV. Murat Yenilenmesini sağlamış,

I. Abdulhamit Mescid-i haram çeşitli cihetlerden genişletilmiştir.

            Cennetmekan Sultan II. Abdülhamit Han Hazretleri ise, Medine’ye kadar döşettiği demiryolu, Medine şehrinin sınırları içerisine girince, Peygamberimiz Efendimiz A.S.’ın ve orada medfun diğer zevât-ı şerifin ruhaniyyetlerinin incinmemesi ve taciz edilmemesi için döşenen demirlerin altına keçe koydurmuş, bağlantı yerlerindeki çivilerin çakılması esnasında çivilerin başlarına lastık koydurmuş, çalışan ustalar da ağaç çekiç kullanmışlardır.

 

MEVLİT KÜLTÜRÜ

 

Bugün Türk-İslam kültüründe yerleşmiş bir Mevlit geleneği vardır. Doğum, ölüm, ölenin 7, 40’ı veya 52. ölüm gecesi, nişan, düğün, sünnet düğünü, mübarek geceler, hacı uğurlama, hacıyı karşılama öleni  ölüm yıldönümlerinde anma v.s. aklınıza gelebilecek tüm törenlerde mevlit okunur ve okutulur. Günümüzde insanlar 1400 lü yılların o güzelim saf ve sade Osmanlı Türkçesini biraz zor anlasalar da, bir yerde mevlit merasiminin olduğunu duyduklarında, genci, yaşlısı, kadını erkeğiyle  hiç kimse o merasimi kaçırmak istemez, iştirak eder.

Kültürümüzde Mevlid olarak bilinen Vesiletü’n-Necat isimli bu manzum eser, İranlı bir vaizin Bursa’da Peygamber Efendimizle diğer peygamberlerin arasında fazilet yönünden bir üstünlüğünün olmadığını iddia etmesi üzerine Bursa/Ulucamii imamı Süleyman Çelebi’nin, Peygamberimizin üstünlüğünü ispatlamak maksadıyla yazdığı ve satır satır peygamberimizin faziletini ve ona olan sevgisini işlediği bir eserdir. İşte bu eserin, baştan başa peygamber aşkıyla dolu olması ve milletimizin bu merasimlerde kendisini bulmasından dolayı Hz. Peygambere olan sevgilerinin bir başka yansımasıdır.

Bugün bu eser, Türkçe dışında Rumca’dan Arnavutça’ya, Gürcüce’den Pomakça’ya kadar çeşitli dillere çevrilmiş olup her fırsatta okunmaktadır.  

Kültür dünyamızdaki mevlit merasimlerinden kısa bir not daha aktarmak istiyorum.  Mevlit okunurken “Veladet” bölümünün sonunda, şu mısralar yer alır.

Doğdu ol saatte ol sultan-ı Din /Nura gark oldu semavat-ü zemin.

Bu bölüm okunurken insanlar, topluca ayağa kalkar, kıbleye döner ve üç defa Salât-ı Ümmiyye okurlar. Ardından da dua edilir, bu esnada sırt bel ve karın ağrılarına şifa niyetine erkekler birbirinin sırtını sıvazlarken, kadınlar da doğumun kolay olması için birbirlerinin sırtını sıvazlarlar. Bu davranışlar bir gelenek olarak kültürümüzde yer etmiştir.

Hz. Peygamber’in dünyaya teşrifleri esnasında adeta her şey ona hürmeten kıyam etmiştir. İşte Müslüman Türk kültüründe, bir büyük veya saygı duyulan bir insan bir toplum içine girdiğinde ayağa kalkılır ve ona en başta yer verilir. Hz. Peygamber, bu bahir okunurken sanki yeniden dünyayı şereflendirmiştir ve o anda mevlidin okunduğu yere teşrif etmiştir. Bu nedenle ayağa kalkılıp ona hürmet edilmektedir. Günümüzde de bu merasimleri tertip edenler ve iştirak edenler bu haleti ruhiyeyi yaşamalıdırlar.

Kültürümüzde yer etmiş bu ve bunun gibi örnekleri  daha da çoğaltmak mümkündür. Çünkü insanımızın ırkı, inancı mezhebi düşüncesi ne olursa olsun, sevdiğine sevgisini hayatının her safhasında ve her alanında yaşayarak izhar ederler. İşte bunlardan biri de Hz. Peygamber sevgisidir.

       gunah KALBE islemesin
Back to Top
bensu View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Joined: Nisan 22 2007
Location: Ankara
Status: Offline
Points: 204
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bensu Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: Mayıs 05 2007 at 19:08
a.k.o bu bilgi i?ine yaramadyysa bizde yardymcy olabiliriz.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.