www.hz-muhammed.net Homepage

- Sadece  ve Sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hakkında Konu Paylaşılmasına İzin Verilecektir.
- Kul Hakkını ve Telif Yasasını İhlal Edici İçerik Eklenmesi Yasaktır.
KUTLU DOĞUM AYI GELDİ.
Şimdi SLAVAT ve HATİM lerimizle; PEYGAMBER EFENDİMİZ'e VEFA ZAMANI
  2009 (Okunan) 2010 (Okunan)   2011 (Hedef) 2011 (Okunan) 2011 (Kalan)
Salavat 1.268.640 1.247.200   1.000.000 80.000  
Hatim 4 Hatim 6 Hatim   5 1. Hatim  
2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı HATİM Kampanyamıza Katılır mısınız ?

2011 Yılı Kutlu Doğum Ayı SALAVAT Kampanyamıza Katılır mısınız ?

Forum Home Forum Home > EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED (S.A.V) > Efendimiz Hz. Muhammed'in Duaları
  New Posts New Posts RSS Feed - PEYGAMBER DUALARININ GÜZELLİĞİ
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

PEYGAMBER DUALARININ GÜZELLİĞİ

Post Reply Post Reply
Author
Yönetici
Yönetici

suskun..

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ADMİN Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: PEYGAMBER DUALARININ GÜZELLİĞİ
    Posted: Şubat 12 2007 at 02:36
Peygamber dualarının güzelliği

biz, Kâinâtın Sahibine nasıl dua etmek, nasıl yalvarmak ve Ondan neler istemek gerektiğini bilmiyoruz. Ellerimizi kaldırıp duaya başladığımızda, çoğu zaman ağzımızdan hiç de duaya benzemeyen, Cenâb-ı Mevlânın huzuruna takdim etmeye lâyık olmayan kırık dökük sözler çıkıyor. Ben ne söylüyorum, tamburam ne çalıyor atasözünde olduğu gibi, dilimizden dökülen sözler, gönlümüzden geçenleri yansıtmıyor.

Şu bir gerçektir ki, herkes usûlünce dua edemez. Güzel dua edebilmek Cenâb-ı Mevlânın bir lütfudur. Kâinâtın Rabbi bu lütfu herkesten önce elçilerine ihsân ettiği için en güzel duaları onlar yapmışlardır. Peygamber dualarındaki derinlik, bu sözlerin ilâhî bir kaynaktan süzülüp geldiğini hemen göstermektedir. Meselâ Dâvûd aleyhisselâmın yaptığı, Peygamber Efendimiz;in de yapılmasını tavsiye ettiği şu duadaki erişilmez derinliği fark etmeye çalışalım:

Allâhümme innî eselüke hubbeke ve hubbe men yuhibbüke, veamelellezî yübelligunî hubbeke. Allâhümmecal hubbeke ehabbe ileyye min nefsî ve ehlî ve minel-mâilbârid.

Bu duanın anlamı şudur:

Allahım!

Senden, seni sevmeyi,

seni sevenleri sevmeyi,

ve senin sevgine ulaştıracak amelleri sevmeyi dilerim.

Allahım!

Senin sevgini bana canımdan, ailemden ve soğuk sudan daha ileri kıl (Tirmizî, Daavât 73; Tefsîr 39/4).

İşte bu sebeple biz, her şeyi olduğu gibi, dua etmeyi de Peygamberler Sultanı Efendimizden öğrenmek durumundayız. O Gönüller Sultanı, dua ve niyazlarında, bir dua hazinesi olan Kurân-ı Kerîmden çokça faydalanmış, ardından da vahiy nurunun cilaladığı gönlünden kaynayıp gelen yakarışlarını Mevlâsına arzetmiştir.
"Gönül Gönüldür,Olsada Göğsünde bir zalimin.. O'nu Kıran Gitmesin Tavafına Kabe'nin"
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.