utsal Metinlerde Peygamberimiz

"Ahmad dini kurallarını  Rabb' inden aldı. Bu kanun hikmet doludur. O'ndan ışıktan güneşten alır gibi ışık alıyorum. " 

Rig Veda V, 27, 1:

Araç sahibi doğruluk sahibi hakka asık, zeki, güçlü ve zengin ama cömert Mamah beni sözleriyle onurlandırdı. O ki tüm dünyalara merhamet olup, 10000 kutsileriyle meşhur oldu.

BUDIST KUTSAL METINLERDE Hz.MUHAMMED(sav)

Uzakdogunun (Seylan,Çin,Japonya,Tayland) kutsal metinleridir.Tanri inançlari vardir.Buda sanilanin aksine tek kisinin adi olmayip bir ünvandir.Buda muhtemelen mesajci anlaminda kullanilir.

Burma Kaynaklarindan:

"Buda,Sariputta'ya söyle dedi:Bizim devrimiz mutlu bir devirdir.3 önder zamanimizda yasadi.Kakusanda,Kanogama veKasapa.Ulu Buda benim ama benden sonra METTEYA geliyor.Bu mutlu çag devam ederken onun yillarinin sayisi tükenmeden önce bu Buda "Ulu denen METTEYA ,tüm insalarin Önderi gelecektir."(Warren, Buddhism in translation,s.481-82)

Seylan Kaynaklarindan:

"Ananda, kutsî olana sordu: Sen gidince bize kim ögretecek?

Ve kutsî cevapladi: Ben yeryüzüne gelen ilk Buda degilim, son da degilim. Zaman içinde dünyaya bir baska Buda gelir ki bu kisi kutsal isikla tam aydinlanmis, davranislari hikmet dolu, hayirli, esi olmayan birisi ve meleklerin ve ölümlülerin efendisidir. Size benim açikladigimi açiklar. Dinini ve amacini bildirir. Benim ilan ettigim gibi saf ve hakikî dini teblig eder. Onun talebelerinin sayisi binlerce olur halbuki benim yüzlercedir.

Ananda sordu: O'nu nasil bilecegiz?

Kutsî kisi cevapladi: O MAİTREYA olarak bilinecektir." (Carus,Gospel of Buddha,s.217-218)

Maitreya :A. Daramph'a göre "Sevginin efendisi"(The Life & Teachings of Buddha,s.83),H.Bayners'e göre "Merhametli" (The Way of Buddha, s.15) ve Carus'a göre "Adi iyilik olan".Hepsi Rahmet'in içerigidir.

Kur'an-i Kerim'de Allah peygamberimize hitaben "Sen Rabb'inden bir Rahmet (Maitreya) olarak gönderildin"(Sure 28s.382) buyurur.

Tevrat ve Incil'e Göre   Hz. Muhammed (sav)

  Allah Tevrat'ta son üç büyük peygamberi peygamberlik yaptigi yerlere atif yaparak müjdelemistir.Ve Hz.Musa'dan Hz.Muhammed'e irsad eksenini günesin dogusuna benzetmistir. IV.Amenofis'in Yükselen Günes tanimlamasina benzemiyor mu sizce?

Tesniye 33:1-3

1 Ve bu Allah adami Musa'nin ölümünden önce Israilogullari'na okudugu hayir duadir.

2 Ve O dedi:Rab Sina'dan geldi, Seir'den yükseldi ve onlara Faran'dan parladi ve O onbin kutsîlerin içinden geldi: Onlar için sag elinde atesli bir ferman vardi.

3 Evet,O insanlarini seviyordu; Tüm Kutsîler senin elindedir: ve onlar senin ayaklarinin yanina oturmustur: Herkes senin sözlerini isitecektir.           

YENI AHIT'TE BEKLENEN FARAKLIT

    Musevî Alimleri Hz.Isa'nin zamanina kadar Tesniye 18:18'de bahsi geçen Allah'in "Hz.Musa gibi bir peygamber çikaracagim" sözü üzerine O peygamberi bekliyorlardi.Vaftizci Yahya denen Hz.Yahya geldiginde O'na sordular:

-Sen Mesih misin?

-Hayir!

-Ilyas peygamber misin?

-Hayir!

-Son olarak sordular SEN O PEYGAMBER MISIN?

-Hayir! diye cevap verdi.(Yuhanna,1:19-21)

Israilogullari'nin son peygamberi Hz.Isa'nin reddinden sonra Allah'in Yaradilis 21:13-18'de verdigi ,Hz.Ismail'in soyunu yüceltme zamani gelmisti.

  Matta 21:19-21'de Hz.Isa'nin meyvesiz bir incir agacindan bahsettigi söylenir(bu Incil alimlerine göre peygamber veraset sembolüdür).Bir sonraki sûrede Hz.Isa "Böylece size diyorum ki Tanri'nin melekutu sizden alinip güzel meyve verecek bir millete verilecektir" buyurur.(Matta 21:43)

  O Hz.Ismail'in soyudur ki Hz.Muhammed'e dayanir ve Hz.Isa'nin deyimiyle "Kim bu tasa çarparsa dagilir,kimin üzerine düserse unufak eder" Matta 21:44   

  Ve Tesniye 33:2'de bahsedilen Faran'dan 10000 Kutsî'lerle gelen peygamber ne kadar Hz.Muhammed'i anlatir.

  Yuhanna'nin Incil'inde bahsi geçen "Ey küçük çocuklarim, bu seyleri günahtan sakinasiniz diye yaziyorum! Ve eger biri günaha girerse, Baba'mizin yaninda bir FARAKLIT'imiz vardir, Dürüst Isa Mesih" (1 Yn. 2:1) ifadesi kayda degerdir.

   Yani Isa Mesih bir Faraklit 'tir.Ayrica "Ve Baba'ya dua edecegim ki size bir baska FARAKLIT versin, sizinle gelecek çaga katlansin."(Yn 14:16).

  Yn.14:17'de geçen diger Faraklit "Hakikatin Ruhu"dur.Peki bu Faraklit ya da Hakikatin Ruhu ne yapar?

1.  "Ama O,Hakikatin Ruhu gelince sizi tüm hakikate ulastirir; Ama kendi hevesatiyla konusmaz ne duyarsa onu bildirir.." Yn. (16:13)

    Evet Kur'an-i Kerîm'in de tasdikiyle O hevesatiyla konusmaz.

2.  "Beni över."  (Yn 16:14)

     Evet   Kur'an-i Kerîm Hz.Isa'yi bir Mesih,Allah'tan bir ruh,Allah'tan bir kelime,ve hak peygamber olarak över.

3.  "Benim gibi alır ve size bildirir."(Yn. 16:14)

     Evet Hz.Muhammed dahi Hz.Isa,Hz. Musa ve digerleri gibi vahiy alip açiklardi.

4. "Size herseyi ögretir." (Yn 14:26)

     Evet Kur'an-i Kerîm iki dünya saadeti için herseyi ögretir.Ahlak,ekonomi,sosyal bir yasamla ilgili ne gerekiyorsa açiklar.Dua için usul gösterir,varligin en önemli 3 sorusu "Nereden geliyorum,Neciyim,Nereye gidecegim?"sorularini tatminkâr cevaplar.

5. "Size söylediklerimi hatirlatir." (Yn. 14:26)

       Evet, hatta Hz.Isa'nin unutlmus mucizelerini dahi sözleriyle hatirlatir

6. "Bana sahitlik eder." (Yn.15:26)

7."Ama size gerçegi diyorum, gitmem size iyidir; Zira gitmezsem Faraklit size gelmez; Ama gidersem size O'nu gönderirim." (Yn 16:7)

Zebur 72,1-19

72:1Ey Allah Krala hükümlerini ve çocuga adaletini ver. 72:2O insanlari ve fakirleri adaletle yönetir 72:3Daglar o insanlara Salom ve tepeler de Dogruluk getirir. 72:4 O zayiflara adaletle hükmeder ,yoksulu da korur,yetimi  de;ve düsmanlarini dagitir.  72:5Günes ve Ay kaldıkça onlar senden çekinir.nesilden nesile.  72:6Yere yagmur gibi iner çimenlere düsen yagmur gibi;yeri islayan yagis gibi  72:7Onun günlerinde Dogrular yükselir.Ve günlerinde Ay durdukça baris yayilir..  72:8Denizden denize,irmaklardan yerin uçlarina hükümranlik saglar 72:9Çöl sakinleri önünde egilir ve düsmanlari topragi yalar. 72:10Tarsis Seba ve Seba krallari O'na hediyeler getirir.72:11Evet,her kral önünde egilir:Tüm uluslar O'na hizmet eder.  72:12Çünkü O aglayinca fakiri ve zor durumdaki hakiri kurtarır.  72:13Çünkü O düskünlere yardim eder , fakirlerin ruhlarini zilletten kurtarır..  72:14Onlarin rehin kalmis ruhlarini acimasizliktan ve hileden kurtarır:ve onlarin kani O'nun gözünde kutsaldır..  72:15O gelecektir ve O'na Seba'nin altinlari verilir.O'na sürekli dua edilip sürekli övülür.  72:17 Ismi sonsuza dek kalır ve günes durdukça   kalır:ve insanlar O'nunla kutsanir ve insanlar O'nu Kutsî diye çagirir.    72:18Övgü Rabb'e olsun ,mucizeler sahibi Israil'in Rabb'ine.  72:19Ve sonsuza dek yüce ismi kutsal olsun:ve tüm dünya izzetiyle dolsun; Amen, ve Amen.

 Peygamberimiz,yetimi korumus,dogrulukla hükmetmis,Seba'nin yani Habesistan'in Meliki ona hediye olarak altin göndermis,ve O'nun için günde bes defa dua edilmektedir.

ESKI AHIT'TE MÎRAÇ 

"Görün ki size peygamberimi gönderecegim ki O önümde sizin için bir (din) yol hazirlar .Ve O beklediginiz Efendi bu mabede (Kudüs Tapinagi) ANIDEN gelecektir.Arzuladiginiz anlasmanin peygamberi gelecektir."(Malaki)

BAR-NASA (INSANOGLU)

Eski Ahit'te geçen Insanoglu teriminden etkilenen Yeni Ahit yazarlari bu sahsi Hz.Isa'ya yormuslardir.Incil'de 83 kere Insanoglu ifadesi geçer.Insanoglu yani Ibranicedeki ismiyle Bar-Nasa'ni kim oldugunu size birakalim.

Bir Yahudî peygamberi Hz.Danyal bir sadik rüya görür ki bu rüya gelecek yüzyillarca sonraki olaylara isik tutacaktir.

O'nu gördügü her dört varlik da canavar olarak tanimlanir.Bu hayvanlardan her biri putperest kralliklari temsil eder.Buna isaret Daniel Kitab 7:17'de bir Melegin rüya tabiriyle açiklanir.

Birinci hayvan 4 Kanatli bir aslan olup kanatlari koparilmistir ve yerden yükselmektedir ve ona insan akli verilip iki ayagi üzerinde durmaktadir.(Dan.7:4) (Keldanî Imp.'na isarettir)

Ikinci hayvan dislerinde 3 kaburga kemigi tasiyan bir ayidir.Ona yüksel ve çokça et ye denmistir.(Dan.7:6)(Med-Pers imparatorlugudur ki 3 kaburgayla tabir edilen Adriyatik'ten Habesistan'a 3 kitada topraga sahip idi)

Üçüncüsü bir leopar olup 4 kus kanadina sahip,4 basli ve otorite verilmis biridir.(Dan. 7:7)(Büyük Iskender ki ,bir önceki imparatorluktan kalan 4 parçalik topragi birlestirip genisletti.)

Dördüncü ve en sonuncu, en dehsetli ve en güçlüsünün iki sira demir disleri olup vahsice saldıriyor ve ayagina geleni eziyordu.Hepsinden farkli olarak 10 boynuzu vardi.Ve daha sonra o 10  boynuzun üstüne çikan insana benzeyen gözlere sahip ve küfredenagizli  baska bir boynuz çikmisti.(Dan.7:8)(Yani 10 zalim Bizans Imparatorunun ardindan çikip 3 rakibini zekîce altedenputperest Konstantindir ki Hristiyanlar'in tarih kitaplarina baksaniz bu 10 zalime nefretten baska bir sey bulamazsiniz. Iste bu zalimlerden kaçan bir kaç gencin bir magarada 309 sene kalisi Kur'an'in Kehf Suresi'nde anlatilir.Hristiyanlar bu 10 Barbarlardan sakindiklari için yer altina yerlesim birimleri kurmuslardir.)

Ve 7:8'den itibaren anlatilanlara göre "Rab hüküm verir kitaplar açilir,hayvan atesle yakilir."ve 7:13'te   "Insanoglu'nun gelip Allah tarafindan tüm uluslari saran bir otorite verilmesi,onurlandirilmasi ve O'nun otoritesinin ebeden sürecegi anlatilir. "

7:18'de Tanri'nin Kutsîlerinin otoriteyi sonsuza dek ele geçirecekleri,7:25'te de çok inanilmazcasina O son boynuzun Rabb'e

küfürle (yani sirkle) O'nun kanununu degistirmeye çalisacagini anlatir.Çünkü O Konstantindir ki Sahih Incil'lerin kabulü için yapilan toplantida (Iznik, M.S. 325) ,kendisi bir putperest oldugu halde baskanlik etmis ve Hz.Isa'nin titizlikle riayet ettigi Cumartesi tatilini kaldırip Roma Günes Günü'nü yani pazar gününü Hristiyanlar'a kabul ettirmis.Iranyus ve diger Tevhitçilerin bile katilmadigi bu toplantida "Teslis" kabul edildi.

Kur'an-i Kerîm'de su ifade ilgi çekicidir.

"De ki:Ben gerçekten sizin gibi bir insandan baska bir sey degilim"(Fussilet,6)

MAHAMADDIM (Yüce Muhammed)

SÜLEYMAN'IN MESELLERI   5:10,16

Sevgilimin teni beyaz ve kırmızı .10000'ler içinde seçkin O'dur. 10

O'nun dili en tatlidir: evet, O Herkesçe sevilendir. Benim sevdigim ve dostumdur, Ey Kudüs'ün kizlari. 16

Peygamberimizin teni kırmızı ve beyaz idi.O "herkesçe sevilendir'"in İbranice'si "Hova Mahamaddim" dir. Yani "O Yüce Muhammed"tir.

Hova "O" demek olup "-im" eki yücelik anlamı katar .İbraniler tanrılarına Elohim yani yüce Allah derler.

Haggay 2:7-9

Ve tüm milletleri sarsacağım ve tüm milletlerin  Himada'sı gelecektir ;ve bu evi izzetle dolduracağım der orduların Rabb'i.Gümüş ve altın (tüm zenginlikler)benimdir der orduların Rabb'i,bu son evimin izzeti öncekinden yüksek olacaktır der orduların Rabb'i,;ve bu yerde Şalom vereceğim der orduların Rabb'i .

Faran Ve Zemzem Suyu

Yaradılış 21:17-21

17 Ve Tanrı çocuğun sesini işitti;Tanrı'nın meleği Hacer'e gökten seslendi:Seni üzen nedir Hacer ? Korkma Tanrı bıraktığın yerdeki çocuğun sesini işitti.

18 Çocuğu (Hz.İsmail) yerden kaldır.Çünkü O'nu büyük bir millet edeceğim.

19 Ve Tanrı O'nun gözlerini açtı ve O bir su kaynağı gördü (Zemzem) gitti şişesini doldurup çocuğa da içirdi.

20 Ve Tanrı çocuklaydı (ona peygamberlik verdi).O büyüdü ve çölde yetişti ve bir okçu oldu

21 Ve O Faran çölünde büyüdü.Annesi O'na Mısırlı bir eş aldı.

    Metnin orjinalinde geçen "Ve li Şamail sematiha.....bime demad " ifadeleri göze alındığında "bimedemad" ifadesinin gematrik değeri yani harflerinin sayısal karşılıkları 92 yapar ki bu sayı Muhammed kelimesinin gematrik değerine eşittir. 

PARÇA PARÇA VAHİY

İşaya 28:10-13

10 Kanun üstüne kanun ,satır üstüne satır,biraz orada biraz burada:

11 Mırıldanan dudaklarla ve başka bir dilde O bu insanlara konuşacak.

12 Ki onlara dedi:bu sizin yorgunluğunuzu dinlendirmeniz için kalandır;ve bu da yeni gelendir ki henüz duymamış- sınızdır.

13 Ama Rabb'in vahyi onlara kanun üstüne kanun ,satır üstüne satır,biraz orada biraz burada onlara geldi ki: gidebilsinler,dönebilsinler ve hükmü kalksın  ve kapılsın ve alınsın.

BEN OKUMA BİLMEM

  İşaya 29:12 ( 11 den 18 e tamamı okunmalıdır)

Ve (içinde herşey bulunan) kitap o ümmiye,(rica ederim) Oku! diye verildiğinde,O da cevap verdi Ben okuma bilmem.

SEÇKİN KULUM

İşaya 42:1-13

1 Kalk ey yücelttiğim;seçkin kulum,ruhumun memnun olduğu;Ruh'umu(Cebrail (as)) O'nun üzerine koydum:O Yahudî olmayanlara böyle adalet getirir.

2 Caddelerde bağırıp çağırmaz sesini yükseltmez.

3 Yaralı kamışı kırmaz,tüten çubuğu söndürmez,işte böyle doğruluğa hüküm verir.

4 Yeryüzünde tamamen hükmünü kuruncaya dek cesareti kırılmaz,ve adalar O'nun kanununu bekler.

5 Böyle buyurdu Gökleri yaratan ve onları yayan,öyle de ondan çıkan yeri yaratıp yayan Rab;O ki nefes vermiştir yeryüzündeki insanlara ve O Ruh vermiştir orada yürüyen insanlara.

6 Ben, Rabb'ın seni Doğrulukla çağırdım,senin elinden tutacağım seni koruyacağım,Yahudî olmayanlara bir nur olarak sana bir Ahit vereceğim;

7 Kör gözleri açman için , mahpusları hapisten kurtarman için,ve o karanlıktakileri dışarı çıkarmak için.

8 Ben Rabb'im:Bu benim adımdır ve izzetimi bir başkasına vermem ne de yüceliğimi putlara.

9 Gör,önceki şeyler oldu,ve yeni olanları sana bildiriyorum:onlar çıkmadan önce sana söylüyorum.

10 Rabb'e yeni bir şarkı söyle ve izzetini dünyanın ucundan,siz ki denizlere açılanlar ve içindekiler,ve adalar ve oradakiler.

11 Bırak çöl ve üzerindeki şehirler sesini yükseltsin,Kedar'ın köyleri de;Bırak kayalık sakinleri şarkıyı söylesinler,tepeden bağırsınlar.

12 Onlar Rabb'ine izzeti versinlerve övgüsünü adalarda söylesinler.

13 Rab cesur bir savaşçı gibi gidecek,savaşın kıskanç bir adamı gibi ..Haykıracak evet kükreyecek ve düşmanlarına galip gelecek.

MEKKE'DEN MEDİNE'YE GÖÇ

 Habakkuk 3:3

"Ve Tanrı(nın yardımı) Teman'dan ,Kutsî kişi Faran'dan geldi."

Teman, J. Hasting'in İncil Sözlüğü'ne göre Medine'nin kuzeyindeki vahanın ismidir.Şunu da unutmamak gerekir ki Medine'yi köyken şehir yapan Kudüs'ten Medine'ye göçen Yahudîlerdir.

İşaya 21:13-17

13 Arabistan üzerine yük.Arabistan ağaçlıklarıda ikamet edeceksiniz,ey Dedanîlerin seyahat eden ashabı.

14 Tema'lılar O'na susadığında su getirdi :O kaçağı ekmekle korudular.

15 Onlar kılıçtan kaçmışlardı,karşılıklı kılıçtan,ve bükülü yaydan ve şavaşın acıklılığından.

16 Böylelikle Rabb bana dedi ki  geçmişteki zafer gibi bir yıl sonra Kedarlı'ların izzeti düşecektir.

17 Ve çok sayıdaki okçu ve Kedar'ın cesur çocukları alt edilecek :Çünkü İsrail'in Allah'ı Rab öyle buyurdu.

Referanslar:

1. Faisal Siddiqui, "The Bible’s Last Prophet," Al-Saadawi Publications, 1995.

2. H.A. Al-Dahir, “Mohammed: A Prophecy Fulfilled,” Gulf Medical Relief Fund, Inc., 4th Edition, 1994.

3. Kais Al-Kalby, “Hz.Muhammed: İncilin son peygamberi,”American Muslim Cultural Association, Third Edition, 1994.

4. 'Abdul Ahad Dawud, "Muhammad in The Bible, "Presidency of Shariyah Courts and Religious Affairs, Qatar, Third Edition, 1980. (The author is former Reverened David Benjamin Keldani, B.D., Former Bishop of Uramiah, a Roman Catholic Priest of the Uniate-Chaldean Sect; Born in 1867, Embraced Islam in 1904).

5. Abdul Haq Vidyarthi, "Muhammad in World Scriptures," Adam Publishers, 1990. (includes chapters on Zoroastrian and Hindu Scriptures)

6. A.H.Vidyarthi and U. Ali, "Muhammad in Parsi, Hindu & Buddhist Scriptures," IB.