ertip düzene çok önem verirdi
Peygamberimiz efendimiz, temizliğe, tertip düzene önem verirdi. "Kimin saçı varsa, ona iyi baksın!" buyururdu. Mescidde iken, saçı sakalı karma karışık biri içeri girmişti.
Peygamberimiz "Bu kişinin saçını yatıştıracak Gülyağı da mı, bulunmuyor?" buyurduktan sonra ona, hemen dışarı çıkararak saçını, sakalını düzeltmesini eli ile işaret etti. O kimse, öyle yapıp dönünce, Peygamberimiz "Sizden birinizin, böyle gelmesi mi, yoksa saçı sakalı Şeytan gibi karma karışık gelmesi mi, daha iyidir?" buyurdu.
Peygamberimiz, sakalının boyundan ve yanlarından biraz alırdı. Cuma namazına çıkmadan önce, bıyığını kırpar, tırnaklarının uzayanını keserdi. Müslümanlara da, bıyıklarını kırpmalarını emir etmiştir.
Peygamberimiz, aynaya baktıkca, Allaha hamd eder "Allahım! Suretimi güzel yarattığın gibi, ahlakımı da, güzelleştir!" diyerek dua ederdi.
Peygamberimiz, her gece, uyumadan önce, gözlerine üçkere sürme çekerdi. Sürmeyi, sağ gözüne üç, sol gözüne ikikere çekerdi. "Sürme çekiniz! Çünki, o, gözü cilalandırır, saçı (kirpiği) bitirir." buyururdu.
İslâm büyükleri erkeğin tedavi için sürme çekmesi caiz olduğunu fakat zinet için çekmesi caiz olmadığını bildirmişlerdir. Cemal ve Zinet kelimelerini birbirleri ile karıştırmamalıdır. Cemal, çirkinliği gidermek, vekar sahibi olmak ve şükretmek için, ni'meti göstermek demektir. Gösteriş için, öğünmek için, ni'meti göstermek, cemal olmaz, kibir olur.
Resulullah Misvak kullanmaya çok önem verirdi. Bunu yanından ayırmazdı. Peygamberimiz "Erak ağacının çubuğu ile Misvakleniniz!" buyururdu. Ağıza güzel koku verir. "O, hem benim, hem de, benden önceki Peygamberlerin Misvakidir." buyurmuştur.
Ayrıca "Eğer, ümmetime meşakkat vermeseydim, her namaz için Misvak tutunmalarını, onlara muhakkak emrederdim!"
"Misvak tutunmanızı, size çok çok tavsiye ederim!"
"Misvak, ağızın temizliği ve Rabbimin hoşnudluğudur!" buyurmuştur.
Peygamberimizin, evine girdiği zaman, ilk işi, dişini Misvaklemek olurdu.
Peygamberimiz, yanında Misvak bulundurmadıkça, uyumaz, uyandığı zaman da, işe, dişini Misvaklemekle başlardı. Peygamberimiz, geceleyin Teheccüd namazına kalktığı zaman da, dişlerini Misvaklardı.
Hz. Aişe "Peygamber aleyhisselam, hiçbir gece veya gündüz uyumazdı ki, uyanınca, abdestten önce, Misvak tutunmuş olmasın!" demiştir.