irke, ne güzel katıktır
Resulullah efendimiz, Mekke'nin fethinde Amcası Ebu Talib'in kızı Hz. Ümmehani'nin evine varmıştı. Ona "Yanınızda, yiyecek bir şey var mı?" diye sordu. Hz. Ümmehani "Hayır! Yalnız, kurumuş ekmek kırıntıları ve Sirke var! Fakat, bunları, sana sunmağa haya ederim!" dedi.
Peygamber efendimiz "Onları, getir. Suyun içine ufala. Tuz da, getir!" buyurdu. Sirkeyi, onun üzerine döküp yedikten sonra yüce Allah'a şükretti.
"Ey Ümmehani! Sirke, ne güzel katıktır! Sirkesi bulunan bir ev, katıktan mahrum sayılmaz!" buyurdu.
"İçeceklerin hangisi daha lezzetlidir?" diye sorulduğu zaman, Peygamber efendimiz "Tatlı ve serin sudur!" buyurmuştur.
Peygamber efendimiz, Büyutüssukya'dan getirilen tatlı sudan içerdi. Büyutussukya'daki su, Medine'ye iki günlük yerde idi.
Peygamber efendimiz "Sizden biriniz, bir şey yerken sağ eli ile yesin. Bir şey içerken de, sağ eli ile içsin. Çünkü, Şeytan, sol eli ile yer, sol eli ile içer!"
"Sizden biriniz, bir şey içerken, kabın içine solumasın!" buyurmuş, yenileceklerin ve içileceklerin içine solunmasını yasakladığı gibi altın ve gümüş kabların içinde yeyip içmeyi de, kesin olarak yasaklamıştır.
Peygamber efendimiz, su içerken, bir bardak suda iki üç kere nefes alır ve "Bu, daha yararlı ve daha kandırıcıdır."
"Sizden biriniz, bir şey içeceği zaman, bir solukta içmesin."
"Develer gibi, bir solukta içmeyiniz! İki veya üç solukta içiniz! Sonra, içeceğiniz zaman "Bismillah!" ve ağzınızı su kabından kaldırdığınız zaman da "Elhamdü lillah!" deyiniz!" buyurmuştur.
Nevfel bin Muaviye "Kainatın efendisi, bir şey içerken üçkere nefes alırdı. Evvelinde yüce Allah'ın ismini anar, Besmele çeker, sonunda da, Elhamdü lillah diyerek hamd ederdi." demiştir.
Hz. Aişe'nin bildirdiğine göre: Peygamber efendimiz, kendisi için Kırba içinde sabahleyin kurulan Şırayı akşamleyin içerdi. Akşamleyin kurulan Şırayı da, sabahleyin içerdi.