şte, beni ağlatan da, budur
Hz. Aişe validemiz anlatır: Peygamber efendimizin Medine'ye gelişinden vefatına kadar Evhalkı, üç gece ard arda buğday ekmeğinden karınlarını doyurmamıştır.
Peygamber efendimizin ve Evhalkının, çoğu zaman, yedikleri arpa ekmeği ile hurmadan ibaret olup bunlar da fazla derecede değildi.
Resulullah efendimiz, vefatından önce, Zırh gömleğini, Evhalkının ekmekliği için Ebu Şahma adındaki Yahudiden aldığı bir Vesk veya otuz Sa' arpa karşılığında terhin etmiş bulunuyordu.
Hz. Aişe validemiz "Muhammed aleyhisselamı, hak din ve Kitabla Peygamber gönderen Allah'a yemin ederek söylerim ki: Yüce Allah'ın, Peygamber gönderdiği zamandan ruhunu kabz ettiği zamana kadar, kendisi, ne bir elek görmüş, ne de, elekle elenmiş undan yapılan ekmek yemiştir!" demiş; "Öyle ise, arpayı nasıl yerdiniz?" diye sorulunca da "Kepeğini (Üf!) diyerek üflerdik!
Kainatın efendisi vefat edinceye kadar ne kendisi ne de, Evhalkı ard arda iki gün arpa ekmeğinden karınlarını doyurmamıştır!Vallahi, Kainatın efendisiın evinde kırk gece beklerdik te, ne kandil, ne de, bir ateş yanardı!
Aylar, gelir geçerdi de, Resulul aleyhisselamın evlerinden herhangi birinde ateş yanmaz, duman tüttüğü görülmezdi! İki ay gelir geçerdi de, Muhammed aleyhisselamın evhalkı için ne bir ekmek yapılır, ne de, bir çömlekte, tencerede yemek pişerdi!
Biz, Esvedeyn'e, yani hurmaya ve suya doyup kandığımız zaman, Kainatın efendisi, vefat etti.
Peygamber efendimizın, bir günde, karnında iki çeşid yemek bir araya gelmemiş kendisi, karnını hurmadan doyurduğu zaman, ekmekten doyurmamış, ekmekten doyurduğu zaman da, hurmadan doyurmamıştır! İşte, beni ağlatan da, budur!" demiştir.
Enes bin Malik te "Peygamber efendimizın, Allah'a kavuşuncaya kadar, ne Hıvan üzerinde bir şey yediğini, ne halis buğday unundan yapılmış yufka ekmek, ne de, kızartılmış kuzu kebabı gördüğünü bilmiyorum!" demiştir.
Hıvan: Yemek yeneceği sırada üzerine yemek konulan İskemle, Masa gibi şeye denir.
Ebu Hüreyre hazretleri, Peygamber efendimizin "Allah'ım! Evhalkımı Muhammed'in Evhalkını ölmeyecek kadar rızıklandır! Muhammed'in evhalkının rızkını, ölmeyecek kadar kıl!" diyerek dua ettiğini bildirmiştir.