ayvana bile lanet etme
Ya Ali! Yetim ağladığı zaman Arş-ı mecid titrer. Allahü teâlâ hazretleri buyurur ki, ya Cebrail, bu yetimi ağlatanın yerini Cehennemde bul! Ben de onu ağlatayım. Her kim ki onu sevindirir ve güldürür. Onun Cennette yerini geniş et ki, ben onu sevindireyim ve güldüreyim.
Ya Ali! Her kim ilmsiz ibadet ederse, zararı faydasından çok olur. Onun misali o a'ma gibi olur ki, bir sahraya delilsiz gider. O kadar dolaşır ki, kendini dikenlik arasında bulur.
Ya Ali! Hiçbir müslimana la'net etme. Hiçbir hayvana la'net etme. La'net sana geri döner. Her kim Allahü tebarek ve teâlâ hazretlerinin ni'metlerine şükrederse, belalarına sabrederse, günahlarına istigfar ederse, hangi kapıdan isterse Cennete girer.
Ya Ali! Çok uyumak gönlü öldürür. Pişmanlığı, unutkanlığı artırır. Çok gülmek gönlü öldürür. Vakarı giderir. Çok günah işlemek kalbi, gönlü siyahlaşdırır. Pişmanlık verir.
Ya Ali! Her kim dünyayı ihtiyacı kadar taleb ederse, Sırat üzerinden şimşek gibi geçer. Allahü teâlâ ondan razı olur. Her kim dünyayı isteyip ve haramlardan çok mal toplarsa, Allahü teâlâ hazretlerine mülaki olduğunda, Allahü teâlâ hazretlerini gadablı bulur.
Ya Ali! Her kim bir müslimana, temiz düşünce ve hulus-i kalb ile yiyecek verirse, Allahü teâlâ o kimseye bin Hasane (sevab) verir, bin günahını afv eder.
Ya Ali! Mazlumun kalbinin kırılmasından sakın ki, Allahü teâlâ onu kafir de olsa kabul eder.
Ya Ali! Borcu az et, rahat olursun. Borç din harablığıdır. Gündüz zelil, hakirdir. Gece üzüntü ve sıkıntıdır.
Ya Ali! Yemeğe tuz ile başla. Sonunda da tuz ile bitir. Tuz, ölüm haric, yetmiş derde devadır. Yemeklere çörek otu koy. O da ölüm haric her derde devadır.
Ya Ali! Yeni ayı görünce tehlil ve tekbir getir. Bir kimseden bir hacet isteyeceğin zaman Ayet-el kürsi oku; sağ ayağını ileri koy.
Ya Ali! Yedi kimse benim ümmetimden Cennete girerler:Tevbe eden yiğit genç. Sadakayı gizli veren kimse.Haramı terk eden ve Duha namazını kılan kimse. Malının gitmesine razı olup, imam ile bir vakit namazının gitmesine razı olmayan kimse. Allahü teâlâ hazretlerinin korkusundan gözleri yaş ile dolan kimse. Ulema ile oturan kimse. Bir mü'mine muhabbet eden ve Allahü teâlâ için ikram eden kimse.